Kredyt na wakacje

Kredyt na wakacje jest jednym z rozwiązań, po które możemy sięgnąć, gdy planujemy spędzić urlop poza domem. Trzeba przyznać, że odpoczynek w mieszkaniu nigdy nie jest aż tak sielankowy, jak mógłby być w luksusowym hotelu czy nawet mniejszym pensjonacie lub kamperze. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia, a wszystko wokół przypomina nam o bieżących sprawach i problemach, dlatego właśnie warto wyjechać na urlop i porządnie odpocząć choć przez kilka dni w roku.

Co jednak zrobić, jeśli nie zdołaliśmy odłożyć na ten wypoczynek odpowiedniej kwoty? Wakacje za granicą, czy nawet w turystycznych miejscowościach w Polsce nie należy do najtańszych. Jeśli więc nie mamy odpowiedniej ilości gotówki, dobrym rozwiązaniem może się okazać kredyt na wakacje.

Kredyt na wakacje
Kredyt na wakacje / Czy warto? Oprocentowanie i dokumenty

Co to jest kredyt na wakacje?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest kredyt na wakacje. To rodzaj kredytu konsumenckiego, produktu bankowego adresowanego przede wszystkim do osób prywatnych. Jak łatwo się domyślić, chodzi o sytuację, gdy pożyczamy od banku pewną kwotę pieniędzy, którą możemy dysponować tu i teraz, a w późniejszym okresie zwracamy ją w ratach. Jaka to będzie kwota, ile wynoszą raty i oprocentowanie? To już zależy od konkretnego banku i oferty, jaką nam on przedstawi.

Kredyt na wakacje czy pożyczka?

Wiele osób myli pojęcie pożyczki z kredytem na wakacje. Kredytu może udzielić wyłącznie instytucja bankowa, którą ściśle obowiązują dość rygorystyczne zasady. Pożyczka najczęściej udzielana jest przez podmioty pozabankowe, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Może to być na przykład bardzo wysokie oprocentowanie, ukryte koszty, ale też nieuczciwe praktyki firm, gdy zdarzy nam się nie spłacić raty na czas. Dlatego właśnie lepszym wyjściem jest kredyt na wakacje, a nie pożyczka pozabankowa – choć tą drugą otrzymamy często nawet bez zdolności kredytowej.

Zobacz też: Kredyt na hulajnogę elektryczną

Czym jest zdolność kredytowa?

A skoro już o tym mowa, warto też wyjaśnić, co to jest zdolność kredytowa i jak się ją kształtuje, by otrzymać kredyt na wakacje, zwłaszcza gdy chodzi o duże kwoty, musimy udowodnić przed bankiem, że jesteśmy wiarygodnym klientem. Choć pojęcie historii kredytowej w naszej świadomości łączy się przede wszystkim z niespłaconymi zobowiązaniami, warto wiedzieć, że trafiają do niej również spłacone kredyty. Kiedy bank widzi, że mamy stałe dochody, a do tego w przeszłości regularnie spłacaliśmy raty i nie zalegaliśmy ze zobowiązaniami, jest skłonny udzielić nam większej kwoty.

Kredyt na wakacje a zdolność kredytowa

Ale jak kredyt na wakacje wpłynie na naszą zdolność kredytową? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, które w najbliższym czasie planują także inne, znacznie większe zobowiązania, na przykład kredyt hipoteczny. W takim przypadku warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Kredyt na wakacje tymczasowo – do zakończenia spłaty – obniży naszą zdolność kredytową, ponieważ bank wylicza, ile pieniędzy zostaje nam po spłaceniu wszelkich zaciągniętych zobowiązań. W dłuższej perspektywie może się to jednak opłacać. Kiedy spłacimy kredyt na wakacje, podniesie on naszą wiarygodność w oczach banku.

Oprocentowanie kredytu na wakacje

Oczywiście bank nie udziela nam kredytu na wakacje za darmo. To normalne, że urlop na kredyt kosztuje więcej niż ten finansowany z oszczędności, gdyż musimy także pokryć odsetki i inne opłaty związanie z zaciąganiem kredytu. Ile dokładnie musimy zapłacić? Wszystko zależy od kwoty, warunków postawionych przez bank, okresu spłaty – może to być od kilku do nawet dwudziestu kilku procent.

Sprawdź także: Kredyt na wyciskarkę do soków

Niektóre banki oferują kredyt na wakacje na preferencyjnych warunkach dla swoich klientów, dlatego warto zapytać o taką możliwość w placówce, w której mamy konto. Zdarza się też, że nowi klienci mogą otrzymać kredyt na wakacje 0%, ponieważ jest to ich pierwsze spotkanie z danym bankiem i chce on zachęcić nowe osoby. Jak widać, rozpiętość jest całkiem duża i warto szukać najlepszej dla nas opcji. Jednocześnie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kredyt na wakacje.

Jaki kredyt na wakacje
Jaki kredyt na wakacje wybrać? Czym się kierować?

Dokumenty do kredytu na wakacje

W znakomitej większości przypadków kredyt na wakacje nie jest celowy i dostajemy gotówkę do ręki. To od nas zależy, w jakim celu ją wydamy – czy całość pójdzie wyłącznie na wakacje, czy może w ostatniej chwili zrezygnujemy z urlopu i przeznaczymy je na coś innego. Nie musimy więc dokumentować celu kredytu – nie znaczy to jednak, że nie będą potrzebne żadne dokumenty.

Co więc przygotować, nim udamy się do banku po kredyt na wakacje? Na pewno będzie potrzebny dowód osobisty. Potwierdza on naszą tożsamość, a także fakt, że mamy ukończone 18 lat i posiadamy pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Poza tym, bank może też żądać innych dokumentów, na przykład zaświadczenia o zarobkach, decyzji o przyznaniu renty czy emerytury lub umowy o pracę. Wiele też zależy od naszej sytuacji zawodowej. Mniej dokumentacji musimy zgromadzić, gdy decydujemy się na pożyczkę w instytucji pozabankowej.

Może Cię zainteresować: Kredyt na ekspres do kawy

Kredyt na wakacje przez biuro podróży?

Nie zawsze kredyt na wakacje musimy załatwiać w banku. Zdarza się, że zrobi to za nas wybrane biuro podróży. Wakacje na raty to dobre rozwiązanie. Nie ma ryzyka, że pokusa będzie zbyt silna i wydamy przeznaczone na urlop pieniądze wcześniej. Nie przechodzą one bowiem przez nasze ręce, lecz trafiają bezpośrednio na konto biura podróży. Niektóre placówki wynegocjowały z bankami na tyle korzystne warunki dla swoich klientów, że są w stanie zaoferować nam kredyt na wakacje z bardzo niskim lub wręcz zerowym oprocentowaniem.

Czy warto brać kredyt na wakacje?

W naszej kulturze urlopowy wyjazd uważany jest za luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Czasem wręcz wypomina nam się, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Czy faktycznie? Zauważmy, że osoba wypoczęta pracuje wydajniej i lepiej, poza tym jest mniej narażona na obciążenia psychiczne, dzięki czemu zyskuje jej zdrowie. Urlop jest nam potrzebny i każdy zasługuje na wymarzony wypoczynek.

Najlepszy kredyt na wakacje
Najlepszy kredyt na wakacje

Wakacje za gotówkę to oczywiście najlepsza z opcji, jednak na nią nie każdy może sobie pozwolić. Mimo wszystko, rozważmy, czy stać nas na kredyt na wakacje, ponieważ o wiele lepiej spędzić urlop w domu niż pozostać z długami, których nie jesteśmy w stanie spłacić. Każdego kto chce spędzić udane wakacje zapraszamy aby odwiedził odpowiedni dla siebie portal turystyczny, który wyjaśni.

Kredyt na wakacje – podsumowanie

Jeśli już decydujemy się na kredyt na wakacje, upewnijmy się też, że posiada on stosowne ubezpieczenie. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie, które niejako uwiązuje nas na kilka miesięcy, a może nawet i lat. Nigdy nie wiemy, czy w tym okresie nie przydarzy nam się utrata możliwości zarobkowania – czasem lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych za ubezpieczenie, które to uwzględni. Jeśli nie mamy funduszy, czasem warto wybrać skromniejszy wypoczynek, ale za to posiadać stabilną sytuację finansową.

A co Wy sądzicie na ten temat? Co skłania Was do zaciągnięcia kredytu na wakacje i jaki jest Wasz wymarzony kierunek podróży? Dajcie znać w sekcji komentarzy – czekamy na opinie i przemyślenia.

Dodaj opinie na forum