Kredyt na telewizor

Kredyt na telewizor to czasem jedyne rozwiązanie, by sfinansować zakup nowego centrum domowej rozrywki. Zwłaszcza jeśli zależy nam na wysokiej jakości obrazu, dużym ekranie i porządnych parametrach, potrzebna kwota może znacząco przewyższać nasze możliwości finansowe. Chciałoby się powiedzieć, że w takim razie można przez najbliższe miesiące odkładać potrzebną kwotę, ale czasem telewizor potrzebny jest na już, bo poprzedni się zepsuł. Poza tym, kiedy oszczędzamy sami z siebie, mamy do tego mniejszą motywację, niż gdy decydujemy się na spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Jeśli właśnie planujecie zaciągnąć kredyt na telewizor, zapoznajcie się najpierw z naszym poradnikiem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak porównać poszczególne oferty. Zapraszamy do lektury.

Kredyt na telewizor
Kredyt na telewizor / Jaki wybrać? Gdzie wziąć?

Kredyt na telewizor – dla kogo?

W dzisiejszych czasach posiadanie telewizora jest takim samym standardem, jak lodówka, toaleta czy kuchenka. Większość osób nie wyobraża sobie bez niego życia, jest on naszym oknem na świat. Służy nie tylko do tego, by zagłębić się w świat polityki i wiadomości z kraju oraz ze świata, ale także by dostarczyć sobie rozrywki. Dostępne są liczne filmy i seriale, nie tylko wtedy, kiedy akurat uwzględnia je ramówka wybranej stacji, ale tylko na życzenie.

Zobacz też: Kredyt na komputer

Jak w tej rzeczywistości ma się kredyt na telewizor? Kiedy telewizor się zepsuje lub urządzamy nowe mieszkanie, możemy nie mieć zbyt wielu oszczędności w zanadrzu. Zakup za gotówkę to niewątpliwie najwygodniejsza i najbezpieczniejsza forma, jednak gdy bywa niemożliwy, musimy przemyśleć inne formy finansowania telewizora. Poza kredytem na telewizor, którym zajmiemy się za chwilę, może to być też pożyczka pozabankowa. Trzeba jednak uważać na tego typu instytucje, gdyż czasami oprocentowanie okazuje się bardzo wysokie, a okres spłaty – wyjątkowo krótki.

Jaki kredyt na telewizor wybrać?

Dobry telewizor to koszt od 1000 zł w górę, jednak gdy zależy nam na nowoczesnych funkcjach, koszt wzrasta nawet do kilku tysięcy. A przecież wcale nie mówimy o gigantycznych odbiornikach, lecz przeciętnym telewizorze 4K z systemem SmartTV, platformami VOD oraz lepszą technologią wykonania ekranu. W tej perspektywie kredyt na telewizor wydaje się rozsądną opcją, jednak do wyboru mamy dwie możliwości:

  • Sprzedaż ratalna,
  • Kredyt gotówkowy.

Sprawdź także: Kredyt na telefon

Telewizor na raty

Jednym z rodzajów kredytu na telewizor jest sprzedaż ratalna. To niezwykle prosty sposób finansowania. Chociaż starszym konsumentom może się kojarzyć ze stosem papierologii, uprzednim załatwianiem zaświadczenia o dochodach i długim oczekiwaniem na decyzję, dziś przebiega to zupełnie inaczej. Ratalny kredyt na telewizor załatwimy już w kilkanaście minut, potrzeba do tego minimum dokumentów, a cała procedura przebiega błyskawicznie. Dzięki temu, idąc po wymarzony telewizor, wyjdziemy ze sklepu już z naszym sprzętem.

Jaki kredyt na telewizor
Jaki kredyt na telewizor? Telewizor na raty

Kredyt gotówkowy na telewizor

Innym sposobem finansowania jest kredyt gotówkowy na telewizor. To również kredyt konsumencki, jednak nie załatwia go za nas sklep. Musimy sami udać się do banku i dopełnić wszelkich formalności, a następnie otrzymujemy pieniądze. Możemy za nie kupić dowolną rzecz i tylko od nas zależy, czy całość przeznaczymy na telewizor. Co ważne, możemy skorzystać z oferty dowolnego sklepu, również mniejszych sprzedawców, którzy nie oferują sprzedaży ratalnej, a także kupić sprzęt używany.

Kredyt na telewizor – gotówkowy i ratalny. Różnice

Który kredyt na telewizor wybrać w świetle takich informacji? To już zależy od nas, ale warto znać różnice. Sprzedaż ratalna jest o wiele bardziej uproszczona i musimy dopełnić mniej formalności, niż w przypadku kredytu gotówkowego. Możemy też liczyć na znacznie lepsze warunki ze strony sklepu, takie jak raty 0%, czy odroczenie spłaty na kilka miesięcy. W przypadku kredytu na telewizor ratalnego nie dostajemy jednak pieniędzy do ręki, nie możemy ich więc podzielić na przykład na telewizor i szafkę pod niego – chyba że w obrębie jednego sklepu.

Może Cię zainteresować: Kredyt na laptopa

Oprocentowanie kredytu na telewizor

W dużym skrócie, kredyt na telewizor polega na tym, że pożyczamy od banku określoną kwotę, a następnie spłacamy ją w częściach. Bank jednak nie pożycza nam pieniędzy z dobrego serca – każda rata zawiera niewielką nadwyżkę, która to jest zarobkiem kredytodawcy. Zazwyczaj oprocentowanie kredytu na telewizor wynosi od kilku do nawet 20%, jednak są też tańsze opcje. Może się na przykład okazać, że sklep idzie nam na rękę i przygotuje ofertę ratalną, w której koszt kredytu będzie dla nas zerowy. Wszystko po to, by zachęcić potencjalnych klientów.

Pamiętajmy jednak, by zawsze czytać informacje podane drobnym druczkiem. Czasem okazuje się, że choć w teorii kredyt na telewizor nie jest oprocentowany, to wiąże się z dodatkowymi kosztami, na przykład opłatą manipulacyjną, obowiązkowym ubezpieczeniem czy prowizją. Wychodzi w zasadzie na to samo, dlatego do realnej oceny kosztu kredytu posłuży nam RRSO. Rozwinięciem tego skrótu jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, obiektywny wskaźnik, który mówi o realnym koszcie kredytu w perspektywie roku.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny dla policjanta

Kredyt na telewizor a zdolność kredytowa

Jednym z często zadawanych pytań jest to, czy można wziąć kredyt na telewizor bez zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o prawdziwy kredyt, którego mogą udzielić tylko instytucje bankowe, będzie to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Łatwiej pójdzie nam z instytucjami pozabankowymi, które udzielają pożyczek. Warto się natomiast zastanowić, czy będziemy w stanie spłacać dość wysoko oprocentowane zobowiązanie, skoro nie posiadamy zdolności kredytowej.

Jeśli chodzi o ratalny lub gotówkowy kredyt na telewizor, dziś procedura ustalania zdolności kredytowej jest znacznie uproszczona. Wystarczy dowolny dokument poświadczający zarobki, a bank już sprawdzi wpisy dotyczące naszych zalegających zobowiązań. Chociaż kredyt na telewizor w krótkiej perspektywie – dopóki spłacamy raty – może tymczasowo obniżać naszą zdolność kredytową, to z pewnością zaowocuje w przyszłości. Regularnie spłacany kredyt na telewizor buduje pozytywną historię kredytową, którą bank bierze pod uwagę przy kredycie hipotecznym i innych zobowiązaniach.

Najlepszy kredyt na telewizor
Najlepszy kredyt na telewizor

Kredyt na telewizor – potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty są potrzebne, by wziąć kredyt na telewizor? Wszystko zależy od wymagań banku. Jeśli decydujemy się na zakup na raty w sklepie, często wystarczy dowód osobisty. Potwierdza on naszą tożsamość, a także fakt, że mamy 18 lat, gdyż to właśnie wtedy nabywa się zdolność do czynności cywilnoprawnych. Czasem musimy też przedstawić umowę o pracę oraz posiadać aktualne miejsce zamieszkania w Polsce. Przy kredycie gotówkowym często jest więcej formalności, gdyż musimy wypełnić wniosek, przedstawić zaświadczenie o zarobkach, czasem też inne dokumenty.

Kredyt na telewizor online

Postęp technologiczny zawędrował również do usług bankowych. Obecnie kredyt na telewizor możemy uzyskać nawet za pośrednictwem Internetu, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż ratalną. Skanujemy niezbędne dokumenty, składamy wniosek online i w ciągu kilkunastu minut otrzymujemy decyzję. Najczęściej kurier przywozi nam umowę kredytową do domu wraz ze sprzętem, jednak zdarza się, że możemy ją podpisać za pomocą profilu zaufanego.

Kredyt na telewizor – podsumowanie

Usługa bankowa, jaką jest kredyt na telewizor, pozostaje na wyciągnięcie naszej ręki. Musimy się jednak zastanowić, czy będziemy w stanie regularnie spłacać raty, nie tylko teraz, ale i za kilkanaście miesięcy. A co Wy o tym sądzicie? Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Czekamy na opinie o kredytach na telewizor w sekcji komentarzy.

Dodaj opinie na forum