Kredyt na telefon

Kredyt na telefon to jeden ze sposobów na nabycie wysokiej jakości telefonu komórkowego, często flagowca o najwyższych możliwych parametrach, w sytuacji, gdy nie mamy na to wystarczających funduszy. Nie jesteśmy tu, by oceniać, jednak w tym, że smartfon stał się naszą wizytówką, znakiem jakości i symbolem jakości, jest coś znamiennego. Dziś posiada go niemal każdy, nie tylko w krajach wysoko rozwiniętych, ale nawet w krajach trzeciego świata. Skupmy się jednak na naszych realiach, a dokładniej na tym, jak takie smartfony sfinansować.

Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jaki kredyt na telefon wybrać. Wyjaśniamy wszelkie niejasności, dotyczące formy finansowania, oprocentowania, czy też wpływu takiego przedsięwzięcia na naszą ewentualną zdolność kredytową.

Kredyt na telefon
Kredyt na telefon / Kiedy warto wziąć?

Co to jest kredyt na telefon?

Zacznijmy od definicji, czym jest kredyt. To swego rodzaju umowa, zawierana pomiędzy nami a bankiem. Bank zobowiązuje się pożyczyć nam pieniądze, my natomiast umawiamy się, że spłacimy je w określonym terminie. Nikt nie robi tego oczywiście z dobroci serca – spłata kredytu na telefon, jak i każde inne dobro, zawiera odsetki. Kiedy zsumujemy wartość wszystkich rat, okaże się, że nawet o kilkanaście procent przewyższa ona cenę telefonu w przypadku zakupu za gotówkę. Tak właśnie bank zarabia na pożyczaniu nam pieniędzy.

Zobacz też: Kredyt na laptopa

Alternatywą dla kredytu na telefon są pożyczki pozabankowe, to jednak bardzo duże ryzyko. Możemy się też zdecydować na wzięcie tak zwanego „telefonu za złotówkę” – choć 1 zł to często tylko z nazwy – u swojego operatora. Decydujemy się na określoną liczbę doładowań lub zawieramy umowę na określony czas, jeśli chodzi o abonament, i możemy zakupić telefon znacznie poniżej ceny rynkowej.

Oprocentowanie kredytu na telefon

No właśnie, a skoro już jesteśmy przy tym temacie, warto sobie wyjaśnić, jak ocenić oprocentowanie kredytu na telefon. Liczne oferty zachęcają nas niskim, czy nawet zerowym oprocentowaniem. Sprawdźmy jednak, czy nie kryją się za tym dodatkowe opłaty, na przykład obowiązkowe ubezpieczenie, opłaty manipulacyjne i inne. To właśnie one składają się na zarobek banku. Jeśli chcemy porównać rzetelnie różne oferty, weźmy pod uwagę RRSO. Skrót ten oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania i jest bardzo łatwy do ocenienia. Mówi nam, ile procent pożyczonej kwoty będziemy musieli oddać więcej w perspektywie roku.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny dla policjanta

Czy RRSO powinno być podane w każdym przypadku, gdy bierzemy kredyt na telefon lub inne dobro? Jest to standard, do którego należy dążyć. To właśnie ten wskaźnik podpowie nam, czy za kredytem 0% nie kryją się dodatkowe opłaty. Oczywiście, nie są one niczym nadzwyczajnym ani złym, ale warto mieć ich świadomość, by rzetelnie podjąć decyzję.

Jaki kredyt na telefon wybrać
Jaki kredyt na telefon wybrać? Telefon na raty

Kiedy warto wziąć kredyt na telefon?

W mentalności tłumu kredyt na telefon to dowód bezmyślnego konsumpcjonizmu. Nie musi tak jednak być. Często ta właśnie usługa bankowa jest niezwykle cenna. Polecamy go zwłaszcza osobom, które zniszczyły, zgubiły, zepsuły lub w innych okolicznościach straciły telefon, a potrzebują go do pracy i nie wystarczy im zwykły aparat, jaki możemy zdobyć za grosze na lokalnych portalach ogłoszeniowych. Do pracy często potrzebujemy smartfonu o wysokich parametrach, zdolnego obsłużyć skomplikowane aplikacje. Nie każdy ma odłożoną potrzebną kwotę, a tymczasem aparat ten jest potrzebny „na już”. To właśnie ta sytuacja, która sprawia, że warto wziąć kredyt na telefon.

Może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny dla seniora

Ale to nie wszystko. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale kredyt na telefon buduje naszą historię kredytową, i to w sposób pozytywny. Z reguły są to małe raty, które łatwo spłacać terminowo, więc większość z nas to robi. Dzięki temu pozostawiamy po sobie ślad i jesteśmy bardziej wiarygodnymi klientami w oczach banku. Nawet tak drobny krok, jak kredyt na telefon, może sprawić, że w przyszłości łatwiej uzyskamy kredyt hipoteczny czy inny, nawet jeśli mowa o znacząco większych kwotach.

Wady kredytu na telefon

Wydawałoby się, że kredyt na telefon to świetna opcja. Nie dla każdego. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet jeśli raty są niskie, jest to pewnego rodzaju zobowiązanie. Nigdy nie mamy pewności, jaka będzie nasza sytuacja finansowa za pół roku czy rok, a także czy będziemy mieli z czego spłacać raty. Każde takie zobowiązanie, w tym właśnie kredyt na telefon, to swego rodzaju ryzyko, dlatego zastanówmy się dobrze, czy w naszym przypadku warto je podjąć. Pamiętajmy też, że choć kredyt na telefon pozytywnie wpływa na zdolność kredytową, może się okazać, że tymczasowo ją obniży, gdyż od naszego dochodu będzie odejmowana wysokość rat.

Jaki kredyt na telefon wziąć?

By wybrać najlepszy kredyt na telefon, musimy porównać oferty różnych baków, a te zmieniają się tak często, że najlepiej robić to na bieżąco. Możemy jednak wybierać w dwóch drogach:

  • Kredyt ratalny – jest to najrozsądniejsza forma kredytu na telefon. Sprzedaż ratalna polega na tym, że o kredyt ubiega się za nas sklep i otrzymujemy go właśnie tam, gdzie kupujemy telefon. Pieniądze nie przechodzą jednak przez nasze ręce, lecz od razu trafiają na konto sklepu. Nie możemy wnioskować o kwotę wyższą, niż wymagany zakup, co jest pewnego rodzaju ograniczeniem, ale też redukuje pokusę zadłużania się.
  • Kredyt gotówkowy – wybieramy bank, a następnie bierzemy tam kredyt na telefon. Nikt nie pyta nas o jego cel ani nie sprawdza, czy rzeczywiście zakupiliśmy urządzenie. Możemy przeznaczyć na nie tylko część wnioskowanej kwoty. Możemy także zakupić model używany lub skorzystać ze sklepu, który nie oferuje sprzedaży ratalnej. Daje to większą swobodę.

Sprawdź też: Ile trzeba mieć wkładu własnego do kredytu hipotecznego?

Dokumenty do kredytu na telefon

Przyjmuje się, że najważniejszym dokumentem, by otrzymać kredyt na telefon, jest nasz dowód osobisty. Będzie on sprawdzony zarówno przy sprzedaży ratalnej, jak i podczas zaciągania kredytu gotówkowego. Ważne jest także zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający, że posiadamy stałe, regularne dochody. Powinniśmy posiadać stałe miejsce zamieszkania, niekiedy bank sprawdza także naszą historię kredytową. Obecnie jednak łatwo uzyskać uproszczony kredyt na telefon, a dokumenty, które są do niego potrzebne, zależą od konkretnego banku. Czasem można wszystko załatwić online.

Najlepszy kredyt na telefon
Najlepszy kredyt na telefon

Jaki kredyt na telefon jest najlepszy?

Jak się okazuje, w Internecie znajdziemy mnóstwo porównywarek i ofert, które pomogą nam wybrać najlepszy kredyt na telefon w naszym wypadku. Często mamy możliwość wybrania, w ilu ratach chcemy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Lepsze są krótsze okresy kredytowania, jednak nie każdy może sobie pozwolić na płacenie tak wysokich rat. Nic więc dziwnego, że czasem rozkładamy kredyt na telefon nawet na 36 miesięcy – dobrze, że osoby z niższymi dochodami mają taką możliwość.

Kredyt na telefon – podsumowanie

Jak widzicie, uzyskanie kredytu na telefon jest dziś powszechne i łatwe. Tak naprawdę, wystarczy wybrać się do dowolnego dużego sklepu z elektroniką, banku, a nawet zrobić zakupy online na niektórych portalach. Możemy potraktować to jako metodę, by zdobyć lepszy smartfon w krótszym czasie, a także budować pozytywną historię kredytową. Uważajmy jednak, by nie wpaść w spiralę zadłużenia, bo kredyt na telefon, by pokazać się z najnowszym modelem przed znajomymi, to nie jest najlepszy pomysł.

A co Wy o tym sądzicie? Jakie sytuacje usprawiedliwiają zakup smartfona na raty? A może sami korzystaliście z tej opcji finansowania? Czekamy na Wasze opinie o kredytach na telefon.

Dodaj opinie na forum