Kredyt na komputer

Kredyt na komputer to coraz popularniejsza forma finansowania wymarzonego sprzętu komputerowego. I nic dziwnego, skoro porządny sprzęt tego typu może kosztować nawet równowartość kilku pensji, trudno by więc było na niego odłożyć. Tymczasem już kilkaset złotych miesięcznie wystarczy, aby cieszyć się wymarzonym modelem o potrzebnych parametrach. Choć ktoś mógłby powiedzieć, że zamiast tego lepiej odłożyć te kilkaset złotych miesięcznie i dopiero wtedy zakupić komputer za gotówkę, nie zawsze jesteśmy w tak prostej sytuacji. Czasem PC jest nam potrzebny na już, bo stary się na przykład zepsuł lub nie obsługuje wymaganych programów, a my mamy do ogarnięcia naukę czy pracę zdalną.

Niezależnie od pobudek, jakimi się kierujecie przy zakupie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy, jak wziąć kredyt na komputer i na co zwrócić uwagę oraz jakie mamy w tej kwestii możliwości.

Kiedy warto wziąć kredyt na komputer?

Zakup nowego komputera to niezwykle przyjemna, ale bardzo kosztowna przygoda. Z przeciętnej pensji niewiele osób stać, by zakupić nowy komputer stacjonarny czy laptop, zwłaszcza jeśli priorytetem nie jest cena, a wysokie parametry. W takim przypadku świetnie sprawdza się właśnie kredyt na komputer. W porównaniu do innych zobowiązań, które zaciągają klienci, z perspektywy banku jest to stosunkowo niewielka kwota, bo do kilkunastu tysięcy, więc kredyt na komputer bywa chętnie udzielany. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebujemy komputera w tej chwili, gdyż każdy produkt finansowy tego typu to zawsze ryzyko.

Kredyt na komputer
Kredyt na komputer / Komputer na raty

Kto może wziąć kredyt na komputer?

Podstawowym warunkiem, by uzyskać kredyt na komputer, jest ukończenie osiemnastego roku życia. Zgodnie z polskim prawem, to właśnie wtedy młody człowiek nabywa pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Jeżeli potrzebujemy kredytu na komputer, a nie jesteśmy pełnoletni, musimy poprosić, by wzięli go rodzice. Oprócz tego, bank wymaga od klienta najczęściej stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski, jak również dokumentu poświadczającego uzyskiwanie stałych dochodów.

Zobacz też: Kredyt na telefon

Jaki kredyt na komputer wziąć?

Sposobów finansowania zakupu komputera jest wiele. Najprostsza to oczywiście zakup za gotówkę (zaliczamy tu także płatność kartą), ponieważ wydajemy pieniądze, które posiadamy. Oprócz tego, możemy skorzystać z tak zwanych pożyczek-chwilówek, jednak ta opcja bywa stanowczo odradzana. Z reguły wiąże się z bardzo wysokim oprocentowaniem, a także krótkim okresem spłaty. Oprócz tego, jeśli kupujemy komputer na firmę, może się okazać, że bardzo korzystną formą finansowania jest leasing. Przeciętny konsument natomiast skorzysta najpewniej z oferty, jaką jest kredyt na komputer. Wyróżniamy jego dwa rodzaje:

  • Ratalny,
  • Gotówkowy.

Kredyt ratalny na komputer

Komputer na raty to bardzo popularna w naszym kraju opcja. Ratalny kredyt na komputer polega na tym, że wszystko załatwia za nas sklep. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt, a następnie przejść przez uproszczoną procedurę kredytową. Zazwyczaj dopełnienie formalności trwa nie dłużej, niż kilkanaście minut, czasem możemy zrobić to wręcz online, a kurier dostarczy nam niezbędne dokumenty i sprzęt. Czasem duże sklepy idą klientowi na rękę i oferują korzystne raty 0%. Pamiętajmy jednak, że ratalny kredyt na komputer sprawia, że pieniądze nie przechodzą przez nasze ręce, lecz trafiają bezpośrednio do sklepu.

Sprawdź też: Kredyt na laptopa

Kredyt gotówkowy na komputer

Nie macie ochoty się tłumaczyć, na co zostanie wydany kredyt na komputer? A może wybraliście sklep, który nie oferuje sprzedaży ratalnej, lub też planujecie zakupić komputer używany, a do tego akcesoria i inne rzeczy? Idealnym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Bank nie pyta o jego przeznaczenie, jednak cała procedura będzie dłuższa i trudniejsza, gdyż musimy udowodnić swoją zdolność kredytową. W tym przypadku nie mamy co liczyć na kredyt na komputer z zerowym oprocentowaniem.

Jaki kredyt na komputer
Jaki kredyt na komputer wybrać? Gotówkowy czy ratalny?

Kredyt na komputer a oprocentowanie

Skoro już przy oprocentowaniu jesteśmy, chcemy Was uczulić na pewne kruczki, które kryją się w tym miejscu. Zawsze powinniśmy czytać komunikaty drobnym druczkiem, również wtedy, gdy zaciągamy kredyt na komputer. Może się bowiem okazać, że choć reklamowane oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne lub wręcz żadne, to operacja wiąże się z prowizją, opłatą manipulacyjną czy dodatkowym, ale obowiązkowym ubezpieczeniem. Kwoty te mogą podnieść ratę nawet o kilkadziesiąt złotych. Dlatego zawsze powinniśmy sprawdzić wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Podpowie nam ona, ile procentowo musimy zwrócić więcej od kwoty wyjściowej w skali roku. To łatwy sposób, by ocenić, ile kosztuje kredyt na komputer.

Może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny dla policjanta

Kredyt na komputer – szanse i zagrożenia

Oczywistą zaletą tej usługi finansowej jest fakt, że możemy sfinansować zakup wymarzonego sprzętu, nie wykładając naraz kilku wypłat. Ale co jeszcze jest ważne? Okazuje się, że kredyt na komputer może wręcz podnosić naszą zdolność kredytową. Jeśli spłacamy raty regularnie i terminowo, pozostaje po tym ślad w naszej historii kredytowej, a w przyszłości bank może chętniej udzielić nam kredytu na większą kwotę. Pamiętajmy jednak, że jeśli w najbliższym czasie zamierzamy pożyczyć większą kwotę pieniędzy, to dopóki spłacamy raty za komputer, ich kwota bywa odejmowana od naszego dochodu. Może to mieć tymczasowy wpływ na naszą zdolność kredytową, jeśli bank oceni, że po spłacie wszystkich zobowiązań nie zostanie nam potrzebna kwota, by poradzić sobie z kolejnym.

Kredyt na komputer – dokumenty

Jakich formalności musimy dopełnić, by uzyskać kredyt na komputer? Najważniejszym dokumentem w tym procesie jest nasz dowód osobisty, o który najprawdopodobniej zostaniemy zapytani. Oprócz tego, warto przygotować dokument poświadczający zarobki, na przykład umowę o pracę czy wyciągi z konta. Niekiedy wszystkich formalności można dopełnić przez Internet. Najczęściej kurier, wraz ze sprzętem, przywozi nam dokumenty do podpisania, ale zdarza się, że zamiast tego wystarczy nasz podpis elektroniczny.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny dla seniora

Gdzie wziąć kredyt na komputer?

Z pewnością zastanawiacie się, jaki bank oferuje najkorzystniejsze warunki kredytu na komputer. Jest to dość skomplikowana sprawa, ponieważ oferty zmieniają się bardzo często. Warto więc korzystać z dostępnych w sieci porównywarek. Jeśli natomiast bierzemy komputer na raty, wybierzmy sklep, który oferuje płatność ratalną z oprocentowaniem 0% i bez dodatkowych opłat. Czasem można trafić na atrakcyjne promocje, na przykład odroczenie płatności czy pomniejszenie kwoty do spłaty o jedną czy dwie raty.

Najlepszy kredyt na komputer
Najlepszy kredyt na komputer

Kredyt na komputer – podsumowanie

Mamy nadzieję, że odczarowaliśmy trochę mitów dotyczących tego tematu. Komputer jest dziś równie ważnym elementem wyposażenia wnętrza, jak telewizor, lodówka czy piec, a nie każdy może sobie pozwolić na zakup za gotówkę. Kredyt na komputer bywa jedynym wyjściem – nie bójmy się go, ale zawsze uważnie czytajmy warunki. Przemyślmy też, czy za kilka, kilkanaście miesięcy wciąż będzie nas stać na spłacanie rat.

A co Wy sądzicie o tym temacie? Czekamy na opinie o kredytach na komputer.

Dodaj opinie na forum