Kredyt na kampera to jeden z licznych sposobów finansowania tego zakupu. Jako że na podobny pojazd potrzebujemy niemałej kwoty, którą trudno uzbierać w formie oszczędności, czasem odpowiednia forma kredytowania jest jedynym sposobem, by cieszyć się zakupem. O wiele łatwiej jest bowiem spłacać raty, niż co miesiąc odkładać określoną kwotę, kiedy wiemy, że nikt się nie obrazi, gdy ten jeden raz trochę sobie z niej uszczkniemy na aktualne potrzeby… Chyba wszyscy doskonale znamy ten problem.
Jeśli jesteście ciekawi, na czym polega kredyt na kampera i jakie mamy w tym względzie możliwości, zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem. Wyjaśniamy wszystko, co musicie wiedzieć w temacie, będzie to więc cenne wprowadzenie przed spotkaniem z doradcą kredytowym i podjęciem decyzji.

Czym jest kamper?
Nim weźmiemy kredyt na kampera, zastanówmy się, co właściwie charakteryzuje taki pojazd i czy jest on dla nas odpowiednim wyborem. Kamper to „domek na kółkach”, w którym możemy spać, korzystać z toalety, brać prysznic, a nawet przygotowywać posiłki. To alternatywa dla pokoju hotelowego, nie ma może aż tylu wygód i wszystko musimy zrobić sami, ale nadaje się dla osób, które cenią sobie swobodę i niezależność. Możemy bowiem nie planować wakacji, nie musimy się przejmować rezerwacją pokoju hotelowego i jedziemy tam, gdzie nas oczy poniosą, kiedy tylko chcemy.
Zobacz też: Kredyt na telewizor
Wydaje się, że podobne możliwości daje dużo tańsza przyczepa kempingowa. Czy w takim razie warto brać kredyt na kampera, który jest wielokrotnie droższy? Okazuje się, że przyczepa kempingowa tylko z pozoru spełnia te same funkcje. Jeśli zamierzamy pojechać w wybrane miejsce i spędzić tam cały urlop, wyruszając tylko na jednodniowe wycieczki, nada się ona doskonale. Ale jeśli przez całe wakacje planujemy być w ruchu, jazda z przyczepą kempingową jest niewygodna, często wymaga też dodatkowej kategorii prawa jazdy. Tymczasem kamper na kredyt do 3,5 tony wymaga jedynie prawa jazdy kategorii B. więc choć kwota pożyczki na przyczepę byłaby mniejsza, to w przypadku koczowniczego stylu spędzania urlopu dużo lepiej sprawdzi się kredyt na kampera.
Czy warto brać kredyt na kampera?
Nim przejdziemy do tego, jaki kredyt na kampera wybrać, warto zastanowić się, czy w ogóle warto go brać. Czasem to jedyny sposób na sfinansowanie wymarzonego wozu. Jednak z drugiej strony, jeśli będziemy musieli więcej pracować, by go spłacić, nawet nie będzie nam dane nim wyjechać na dłużej. Musimy to sobie dobrze przekalkulować i upewnić się, że nasza sytuacja jest na tyle stabilna, by nie było problemu z płaceniem rat.
Jednak kredyt na kampera to nie tylko spore zobowiązanie finansowe, którego trzeba się bać. Wręcz przeciwnie, gdy mamy dobrą sytuację, taka pożyczka jest w stanie pozytywnie budować naszą historię kredytową – o ile będzie regularnie spłacana. Dzięki temu kredyt na kampera może się przyczynić do łatwiejszego otrzymania kredytu hipotecznego czy innej dużej kwoty w przyszłości. I nie możemy zapominać o tym, jaki jest cel tego przedsięwzięcia – wymarzony kamper, który pozwoli spędzać urlop czy emeryturę dokładnie tak, jak chcemy. Możemy traktować tego typu pojazd jako swego rodzaju inwestycję.
Sprawdź także: Kredyt na komputer
Kredyt na kampera – o czym należy pamiętać?
Jeśli wydaje nam się, że rata kredytu na kampera to jedyne zobowiązanie finansowe związane z tym zakupem, grubo się mylimy. Kamper, jak każdy pojazd, potrzebuje sporych nakładów finansowych na utrzymanie. Chociaż pewnie w nowym wozie naprawy nie będą konieczne, serwis używanego może pożreć znaczące kwoty. A to nie wszystko, dochodzą do tego jeszcze przeglądy okresowe i ubezpieczenie, które jest znacznie wyższe, niż w przypadku używanej na co dzień osobówki. Weźmy to wszystko pod uwagę, gdy kalkulujemy, czy stać nas na kredyt na kampera.
Jaki kredyt na kampera wybrać?
Jakie są możliwości, jeśli chodzi o kredyt na kampera? Okazuje się, że mamy ich całkiem sporo. Jest to najczęściej kredyt konsumencki. Jaki dokładnie? Do wyboru mamy:
- Kredyt gotówkowy – otrzymujemy pieniądze do ręki i nie musimy tłumaczyć się, co zostanie z nich sfinansowane. Jako że to duża kwota, najpewniej starannie zostanie sprawdzona nasza zdolność kredytowa oraz fakt, czy sumiennie spłacaliśmy poprzednie rozwiązania.
- Sprzedaż ratalna – to rodzaj kredytu celowego. Kwota pożyczona od banku nie trafia w nasze ręce, lecz od razu do osoby sprzedającej. Możemy pożyczyć tylko tyle, ile kosztuje kamper, a także wybrać sprzedawcę, który oferuje kampera na raty.
- Leasing – nie jest to właściwie kredyt na kamper w rozumieniu przepisów prawa, ale warto o nim wspomnieć. Najczęściej korzystają z niego firmy, lecz istnieje również leasing konsumencki. To rodzaj dzierżawy, w którym płacimy leasingodawcy za to, że możemy dowolnie użytkować kampery. Po określonym w umowie czasie możemy wykupić wóz po bardzo preferencyjnych warunkach i wtedy już staje się on naszą własnością.

Oprocentowanie kredytu na kampera
W dużym uproszczeniu, kredyt na kampera polega na tym, że pożyczamy od banku określoną kwotę, z której finansujemy zakup wozu. Kredytodawca nie pożycza nam jednak pieniędzy bezinteresownie. Oprocentowanie kredytu to właśnie koszt, który musimy ponieść oraz zysk banku. Najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o tym wskaźniku jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Sprawdzając ją, możemy łatwo porównać różne oferty, gdyż uwzględnia ona także koszty dodatkowe, opłaty manipulacyjne, i tak dalej. Pod tym względem najlepiej wypadają sprzedawcy, oferujący sprzedaż ratalną, gdyż wynegocjowali oni korzystne warunki za nas i oprocentowanie może być sporo mniejsze.
Może Cię zainteresować: Kredyt na telefon
Kwota kredytu na kampera
Ile wziąć kredytu na kampera? Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie wóz chcemy zakupić. Najtańsze modele znajdziemy już poniżej 30 tysięcy złotych, jednak często są to stare pojazdy, wymagające sporych nakładów finansowych i nieposiadające wielu wygód. Nowy wóz to koszt od 100 tysięcy zł do nawet miliona złotych, więc już całkiem spora kwota. Właśnie dlatego kredyt na kampera wymaga poważnego zastanowienia się i udowodnienia zdolności kredytowej.
Dokumenty do kredytu na kampera
Jakie dokumenty przygotować, gdy chcemy wziąć kredyt na kampera? W przypadku tak dużych kwot nie możemy niestety liczyć na uproszczoną procedurę. Wszystko zależy od konkretnego kredytodawcy. Na pewno potrzebny będzie dowód osobisty celem potwierdzenia tożsamości i faktu, że ukończyliśmy 18 lat. Przyda się także umowa o pracę lub zaświadczenie o zarobkach. Z reguły musimy też posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski.

Kredyt na kampera – podsumowanie
Jeśli dobrze to rozegramy, kredyt na kampera to swego rodzaju inwestycja. Chociaż w perspektywie lat pojazdy te również tracą na wartości, to nie aż tak, jak tradycyjne osobówki. Jednak weźmy pod uwagę, czy w ogóle będziemy mieli czas często korzystać z pojazdu – a może wystarczy mała pożyczka na jego wypożyczenie? Co sądzicie o podobnych zobowiązaniach i co skłania Was do zakupu kampera? Czekamy na opinie o kredycie na kampera w sekcji komentarzy.