Kredyt na drona może być środkiem do zdobycia pieniędzy na ulubione zabawki, ale także na narzędzie pracy. Drony wykorzystujemy bowiem często w ramach obowiązków zawodowych, nagrywając materiały reklamowe, ważne wydarzenia, o których informujemy na łamach gazet czy serwisów informacyjnych, a także filmując uroczystości w rodzaju ślubu, chrzcin i innych. Jeśli więc zarabiamy w ten sposób, kredyt na drona można traktować jako inwestycję.
Nim jednak się na niego zdecydujemy, warto co nieco rozeznać się w temacie. W tym właśnie pomoże nasz poradnik. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i gdzie wziąć najkorzystniejszy kredyt na drona. Wskazujemy też na inne sposoby finansowania jego zakupu, dlatego zapraszamy do lektury.

Czym jest dron?
Nim weźmiemy kredyt na drona, warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest dron. Chodzi o bezzałogowe urządzenie latające, które najczęściej jest wyposażone w kamerę. Bez stosownego pozwolenia i kursu, przy zachowaniu pewnych zasad, możemy używać modeli ważących do 25 kilogramów. Jeśli jednak filmujemy uroczystości, czy też generalnie prowadzimy działalność z użyciem drona, warto zainwestować w odpowiednie kursy oraz uprawnienia. Dzięki temu możemy ominąć wiele ograniczeń. Kursy te często możemy również sfinansować z kredytu.
Zobacz też: Kredyt na wakacje
Ile kosztuje dron?
Najważniejsze pytanie, które musimy zadać sobie przed wzięciem kredytu na drona, to kwota, o jaką powinniśmy wnioskować. By to ustalić, zacznijmy od tego, ile kosztuje dron. Cena urządzenia może być naprawdę różna. Najtańsze drony rekreacyjne bez kamery lub z urządzeniem nagrywającym słabej jakości kupimy już za około 200 zł lub nieco więcej. Do profesjonalnych zastosowań natomiast poleca się urządzenia kosztujące powyżej 2000 zł. Najdroższe z nich mogą przekroczyć nawet 10 tysięcy złotych, a jednocześnie gwarantują nam doskonałą sterowność i stabilność oraz idealną jakość nagrania.
Jak sfinansować zakup drona?
Najbardziej oczywistym sposobem na zakup drona jest gotówka. Możemy jej użyć właściwie w każdym sklepie, a nawet kupując od osoby prywatnej urządzenie używane. Jeśli jednak decydujemy się na droższy model, możemy nie mieć tu i teraz takich funduszy, dlatego musimy szukać alternatywnych sposobów finansowania. Może to być kredyt gotówkowy na drona, kredyt ratalny lub pożyczka ratalna, a także leasing.
Sprawdź także: Kredyt na hulajnogę elektryczną
Kredyt na drona gotówkowy
Pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy, gdy zastanawiamy się, jaki kredyt na drona będzie najlepszy, jest kredyt gotówkowy. W zależności od naszej zdolności kredytowej, możemy w ten sposób uzyskać całkiem przyzwoitą kwotę rzędu kilku tysięcy złotych. Ten rodzaj umowy podpisujemy w swoim banku, ewentualnie w innym banku, w którym założymy konto. Największą zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, że ma on charakter niecelowy. Nie musimy się rozliczać z tego, na co go wydaliśmy – możemy go wydać na przykład na urządzenie i kurs, a także na dokupienie dodatkowych gadżetów. Jeśli po zakupie pozostanie nam „górka”, spożytkujemy ją na dowolne potrzeby. Niestety, w przypadku kredytu na drona gotówkowego, raczej nie mamy szans na bardzo preferencyjne warunki.

Kredyt na drona ratalny lub pożyczka ratalna
Bardzo atrakcyjną formą finansowania jest zakup na raty. Może to być kredyt na drona ratalny (jeśli udzielany jest przez bank) lub pożyczka ratalna (gdy udziela jej inny podmiot). Ten rodzaj kredytu na drona musimy w całości wydać na zakup urządzenia, a pieniądze z reguły nawet nie trafiają w nasze ręce, lecz prosto na konto sklepu. To z jednej strony wda, ale jeśli nie jesteśmy najlepsi w zarządzaniu swoimi finansami, może to być zaleta. Przede wszystkim jednak zakup na raty wiąże się z preferencyjnymi warunkami.
Może Cię zainteresować: Kredyt na wyciskarkę do soków
O co dokładnie chodzi? Kredyt na drona w systemie ratalnym może być bardzo nisko oprocentowany. Czasem wręcz sklepy zachęcają nas oprocentowaniem na poziomie 0%, ponosząc koszty kredytu po to, by zachęcić nas do zakupu. Wszystko odbywa się w sklepie, w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu minut. Udowodnienie swojej zdolności kredytowej przebiega bardzo szybko, a my błyskawicznie otrzymujemy decyzję i możemy cieszyć się nowym zakupem bez wchodzenia do banku. Nie bez powodu więc zakup drona na kredyt ratalny jest tak popularny.
Dron w leasingu
Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jeden sposób finansowania zakupu drona, nieco mniej popularny. Znamy go bardziej z zakupu samochodu czy drogiego sprzętu produkcyjnego. Chodzi oczywiście o leasing. Polega on na czymś w rodzaju wypożyczenia sprzętu za stałą opłatę abonamentową. Kiedy już zapłacimy wszystkie raty, możemy wykupić drona w bardzo preferencyjnej cenie, wielokrotnie niższej od rynkowej. Taki sposób finansowania sprawia, że finalnie zapłacimy więcej niż w przypadku zakupu za gotówkę, jednak możemy odsunąć ten wydatek w czasie.
Zobacz również: Kredyt na ekspres do kawy
Kredyt na drona na firmę
Jeśli prowadzimy firmę związaną z usługami filmowania dronem, warto zastanowić się nad wzięciem kredytu na drona na firmę. Dzięki temu możemy liczyć na nieco preferencyjne warunki, jeśli chodzi o podatek. Wszelkie warunki są do ustalenia – warto się im uważnie przyjrzeć i zastanowić się, czy będą korzystne dla naszego biznesu. Zwróćmy jednak uwagę na to, gdzie kupić kredyt na drona na firmę. Niektóre popularne markety ze sprzętem radiowo-telewizyjnym i elektronicznym niestety nie dają nam takiej możliwości.
Jaki dron na kredyt warto kupić?
Skoro już decydujemy się na kredyt na drona, musimy wybrać urządzenie wysokiej jakości. Raty będziemy spłacać nawet przez kilka lat i tyleż czasu pozostanie z nami nowy sprzęt, jest to więc niezwykle ważne. Jeśli zależy nam na doskonałej jakości filmów i zdjęć, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na kamerę. Najlepiej, jeśli nagrywa ona w 4K, czyli rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, a także w 60 lub 120 klatkach na sekundę. Dobrze też, jeśli posiada ona optyczny stabilizator obrazu. Sam dron powinien być wyposażony w funkcję automatycznego startu, stabilizację lotu, GPS, opcję powrotu do właściciela po utracie zasięgu lub wyczerpaniu baterii, pojemny akumulator, a także wygodne urządzenie sterujące.

Oprocentowanie kredytu na drona
Ile wynosi oprocentowanie kredytu na drona? Wszystko zależy od warunków, jakie oferuje nam bank. Najkorzystniejsze czekają na nas przy zakupie ratalnym w sklepie, wtedy możemy liczyć na zerowe oprocentowanie. Z kolei w banku oferta opiewa zazwyczaj na kilkanaście do ponad dwudziestu procent, a więc zakup na raty wychodzi drożej od tego za gotówkę. Sprawdzając oprocentowanie kredytu na drona, zawsze sprawdźmy kwotę RRSO, dzięki czemu będziemy mieli pojęcie o realnym koszcie kredytu w skali roku. Uwzględnia ono nie tylko wartość rat, ale także dodatkowych kosztów.
Czy warto wziąć kredyt na drona?
Podsumowując nasze rozważania, dobry kredyt na drona może się opłacać. Najważniejsze to jednak przemyśleć taką decyzję i zastanowić się, czy faktycznie nie możemy odłożyć zakupu w czasie, aż zgromadzimy odpowiednią ilość pieniędzy. Nawet niewielki kredyt to zawsze ryzyko i wychodzi mniej korzystnie pod względem cenowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mając drona, możemy więcej zarobić, lub też gdy kupujemy go w prezencie dla innej osoby.
A co Wy sądzicie na ten temat? Może macie już jakieś doświadczenia, które pomogą pozostałym czytelnikom? Czekamy na Wasze opinie o kredytach na drona!