Kredyt na ciągnik

Kredyt na ciągnik to czasem jedyna forma finansowania, która pozwoli nam zakupić pojazd konieczny do obróbki pola. Trudno bowiem sobie wyobrazić pracę w gospodarstwie bez sprawnego ciągnika. Inny typ urządzenia wykorzystywany jest także w firmach transportowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozmawiamy o sporych kwotach, musimy się więc przygotować na dużą ilość formalności i dogłębne sprawdzanie naszej historii kredytowej. By ten proces okazał się łatwiejszy, warto zasięgnąć najpierw informacji,

Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten poradnik. Podpowiadamy, jaki kredyt na ciągnik wybrać, która opcja finansowania okazuje się najlepsza i jakie dokumenty trzeba przygotować. Prezentujemy solidną dawkę wiedzy w pigułce – warto się z nią zapoznać, nim udamy się do doradcy kredytowego, by przemyśleć zawczasu pewne kwestie i zyskać podstawy.

Kredyt na ciągnik
Kredyt na ciągnik / Jaki wybrać?

Na jaki ciągnik można wziąć kredyt?

Chociaż ciągnik kojarzy nam się przede wszystkim z maszyną rolniczą, to jego definicja jest o wiele szersza. Obejmuje ona wszystkie pojazdy – zarówno na kołach, jak i gąsienicach – które zostały przystosowane do ciągnięcia elementów nieposiadających własnego napędu. Mowa tu oczywiście o wszelkich przyczepach, sprzętach rolniczych i nie tylko. Jednak kredyt na ciągnik obejmuje nie tylko ciągniki rolnicze, ale i transportowe – siodłowe, balastowe czy budowlane, a nawet leśne, stosowane przy wycince drzew. Równie chętnie biorą go więc rolnicy, co właściciele firm transportowych.

Zobacz też: Kredyt na kampera

Czy warto wziąć kredyt na ciągnik?

Trzeba przyznać, że kredyt na ciągnik to ogromne zobowiązanie, prawdopodobnie zaciągane na kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto więc sobie przemyśleć, czy jest to rozwiązanie dla nas. Dużo prostszy byłby oczywiście zakup ciągnika za gotówkę, jednak mało kto jest w stanie odłożyć na tyle dużo, by sobie na to pozwolić. Okazuje się jednak, że kredyt na ciągnik może być bardzo korzystny w niektórych sytuacjach.

Po pierwsze, jest to inwestycja w gospodarstwo lub firmę. Zastanówmy się, czy kredyt na ciągnik da nam nowe możliwości zarobkowe – a jeśli tak, zdecydowanie warto o nim pomyśleć. Druga sprawa to sytuacja, w której płacimy komuś za wypożyczenie czy dzierżawę podobnego sprzętu. Skoro i tak wydajemy na niego co jakiś czas określoną kwotę, nie lepiej zamiast tego płacić raty kredytu na ciągnik? W przeciwieństwie do dzierżawy, w końcu nie będzie już trzeba go spłacać, a my nie zostaniemy z niczym, tylko z maszyną, która na siebie zarabia.

Może Cię zainteresować: Kredyt na telewizor

Jaki kredyt na ciągnik wybrać?

Jeśli chodzi o kredyt na ciągnik, mamy dość zawężone możliwości ze względy na dużą kwotę, ale jednak wybór istnieje – warto więc o nim wspomnieć. Chodzi o następujące rodzaje usług bankowych:

  • Kredyt gotówkowy na ciągnik – w przypadku nowej maszyny, jak i używanej, ale dość drogiej, taka forma finansowania jest mało realna. Jeśli nie mamy olbrzymiej zdolności kredytowej, to niecelowy kredyt gotówkowy może pokryć tylko część inwestycji, gdyż rzadko przekracza on około 20-25 tysięcy. Jeśli jednak szukamy wiekowej maszyny do małego gospodarstwa, a jednocześnie na przykład pracujemy na etacie i mamy zdolność kredytową, taki kredyt na ciągnik może wystarczyć.
  • Raty na ciągnik – sprzedaż ciągnika na raty jest dość popularną formą finansowania. Ze względu na duże kwoty, bank żąda nie tylko udowodnienia zdolności kredytowej, ale i innego zabezpieczenia. Często jest nią możliwość zlicytowania zakupionego ciągnika, gdy nie będziemy spłacać zobowiązania i dopuścimy do powstania zaległości.
  • Leasing na ciągnik – w zasadzie, nie jest to kredyt na ciągnik w rozumieniu przepisów prawa, ale warto wiedzieć, że jest taka możliwość. Leasing polega na tym, że na podstawie umowy cywilnoprawnej możemy korzystać ze sprzętu za określoną opłatą. Kiedy umowa dobiegnie końca, można wykupić taki ciągnik za kwotę znacząco niższą, niż wartość rynkowa. Trzeba przyznać, że upowszechnienie leasingu to atrakcyjna oferta, która pozwoliła rozwinąć się wielu małym przedsiębiorcom.
Jaki kredyt na ciągnik
Jaki kredyt na ciągnik wybrać? Porównaj opinie i warunki

Kredyt na ciągnik – dokumenty

By uzyskać kredyt na ciągnik, musimy przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość i fakt, że mamy ukończone 18 lat – służy do tego dowód osobisty. Często jest także potrzebne stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Ze względu na to, że kredyt na ciągnik wynosi często kilkaset tysięcy złotych, solidnie trzeba udokumentować swoją zdolność kredytową i zabezpieczenie, a niejednokrotnie wnieść także wkład własny. Osoba prywatna prawdopodobnie będzie potrzebowała zaświadczenia o zarobkach i zostanie sprawdzona pod kątem historii kredytowej.

Może Cię zainteresować: Kredyt na komputer

Kredyt na ciągnik dla rolnika

Jeśli zajmujemy się gospodarstwem tylko przez część swojego czasu, a do tego pracujemy na etacie, możemy przedstawić zaświadczenie o zarobkach. Ale co wtedy, gdy pracujemy jako rolnik na pełen etat? Jak ustala się zdolność kredytową rolnika, który chce wziąć kredyt na ciągnik? Banki mają różne sposoby i wymagania. Najczęściej bierze się pod uwagę efektywność gospodarstwa z uwzględnieniem hektarów przeliczeniowych, dokumenty poświadczające dochodowość gospodarstwa, jak i sprawdzanie wyciągów bankowych oraz deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Kredyt na ciągnik dla przedsiębiorcy

A jak ustala się zdolność kredytową osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą? Tutaj podobnie, sytuacja jest różna. Najczęściej wymagane jest zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, księga przychodów i rozchodów, a także faktury i rozliczenia, deklaracje podatkowe, a nawet wyciągi z kont. O dokładnych wymaganiach poinformuje nas doradca kredytowy.

Sprawdź też: Kredyt na telefon

Kredyt na ciągnik – warunki

Warunki kredytu na ciągnik ustalane są z klientem indywidualnie, nie jesteśmy więc w stanie polecić Wam konkretnej oferty banku czy podmiotu. Wszystko zależy od tego, jaką maszynę chcemy kupić oraz jaka jest nasza sytuacja. Bank oszacuje, czy wskutek tego zakupu powiększamy nasze możliwości zarobkowe. Sprawdza także wysokość, ale i stabilność oraz pewność dochodów. Oprocentowanie może być różne, dlatego warto negocjować. By rzetelnie porównać warunki kredytu na ciągnik, weźmy pod uwagę nie tylko rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), ale i dodatkowe opłaty oraz ubezpieczenie, które przy dużych kwotach jest konieczne.

Najlepszy kredyt na ciągnik
Najlepszy kredyt na ciągnik

Kredyt na ciągnik używany

Jeśli martwicie się, że dobry kredyt na ciągnik dotyczy tylko maszyn nowych, a na takie Was nie stać, nie musicie dłużej się tym zadręczać. Kredyt na ciągnik używany, a nawet leasing takiej maszyny również jest możliwy. Warto więc dobrze przemyśleć sprawę i zastanowić się, czy rzeczywiście musimy kupować nowy sprzęt, którego cena niejednokrotnie przekracza milion złotych, czy wystarczy nam o wiele tańsza, kilkuletnia maszyna. To bardzo indywidualna decyzja i wymaga chłodnej, przemyślanej kalkulacji.

Kredyt na ciągnik – podsumowanie

Mamy nadzieję, że choć trochę rozjaśniliśmy sprawę. Zaciągając kredyt na ciągnik, zawsze warto konsultować się z doradcą kredytowym i negocjować lepsze warunki. Zastanówmy się też, czy w razie, gdyby nasza sytuacja się zmieniła – nieplanowane okoliczności, takie jak choroba, wypadek czy śmierć mogą dotknąć każdego – jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, by zadziałało ubezpieczenie. A co Wy o tym sądzicie? Co skłania Was do takiej inwestycji? Czekamy na doświadczenia i opinie o kredytach na ciągnik.

Dodaj opinie na forum