Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku?

Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku można go wziąć? O to często pytają potencjalni kredytobiorcy. Nic dziwnego, że wątpliwości jest sporo, to w końcu bardzo poważne przedsięwzięcie. Z drugiej strony, kredyt tego typu jest niezwykle popularny. Chociaż generalnie staramy się unikać życia za pożyczone pieniądze, dla wielu z nas to jedyna szansa, by starać się o własne mieszkanie lub dom, a nie ograniczać się przez całe życie do wynajmowania cudzych lokali.

Skoro już decydujemy się na tak poważny krok, chcemy mieć odpowiednie zabezpieczenie. Uzyskanie wykształcenia i doświadczenia zawodowego, awanse po kolejnych szczeblach kariery – to wszystko wymaga czasu. Niektórzy też nieco później niż inni dojrzewają do decyzji o własnym lokum, za którym często idzie również założenie rodziny. Pojawia się zatem pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Odpowiedź znajdziecie w poradniku poniżej.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Nim przejdziemy do dalszych rozważań i podpowiemy, do jakiego wieku można dostać kredyt hipoteczny, zacznijmy od wyjaśnienia, czym on właściwie jest. Wokół niego narosło bowiem wiele mitów. Ten rodzaj kredytu pozwala nam uzyskać bardzo duże kwoty, nawet jeśli nasze zarobki nie są na poziomie znacząco większym od średniej krajowej. Ceną za to jest oczywiście bardzo długi okres spłacania rat, nawet przez kilkadziesiąt lat. Charakterystyczne dla kredytu hipotecznego jest też zabezpieczenie w postaci nieruchomości – jest to właśnie hipoteka, od której kredyt wziął swoją nazwę.

Kredyt hipoteczny do jakiego wieku
Kredyt hipoteczny do jakiego wieku

Warunki kredytu hipotecznego – nie tylko wiek

Odpowiedź na pytanie, do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny, to tylko jedna z wielu kwestii, które powinniśmy przemyśleć. Bank wymaga od nas, że zarówno obecnie, jak i w przyszłości będziemy w stanie płacić zobowiązanie. Zresztą, sami powinniśmy się nad tym zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie scenariusze, łącznie z poważną chorobą, wypadkiem, czy utratą pracy.

Co jeszcze jest ważne dla kredytu hipotecznego? Bierzemy go zazwyczaj na zakup nieruchomości, czasem budowę domu. Jednak w praktyce zdarza się, że możemy go zabezpieczyć już posiadaną nieruchomością. Bank będzie wymagał od nas udokumentowania dochodów, a najlepiej umowy na dłuższy okres, by mieć pewność, że w perspektywie czasu wciąż będziemy spłacać raty. Musimy też przedstawić i udokumentować cel kredytu, a także przedstawić wkład własny. Jego wysokość zależy od banku, jednak nie może być mniejsza niż 10%. Im większy wkład własny uda nam się uzbierać, tym więcej zaoszczędzimy w dłuższej perspektywie.

Funkcjonowanie kredytu hipotecznego było niezbędne, by w pełni wyjaśnić temat i odpowiedzieć na pytanie – do ilu lat można wziąć kredyt hipoteczny?

Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Informacje wstępne

Wiele osób zastanawia się, dlaczego właściwie wiek miałby być wyznacznikiem, czy można wziąć kredyt hipoteczny. Niektórzy mogliby to wręcz potraktować jako ageizm, czyli dyskryminację ze względu na wiek. Jednak zupełnie nie o to chodzi. Bank po prostu zabezpiecza siebie przed tym, że nie spłacimy zobowiązania. Jak wiadomo, długość życia człowieka jest ograniczona, a okres, w którym uzyskuje dochody z pracy jeszcze bardziej. To właśnie dlatego wiek jest tak ważny dla uzyskania kredytu hipotecznego.

W skrócie – gdyby bank zgodził się, że ostatnia rata będzie spłacona w wieku na przykład 90 lat, miałby bardzo małą gwarancję, że zobowiązanie zostanie spłacone terminowo i w całości. Oczywiście, mogą to zrobić spadkobiercy (a nawet muszą, jeśli chcą odziedziczyć daną nieruchomość), jednak to dość skomplikowana sprawa, która zależy od sytuacji rodzinnej kredytobiorcy.

Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny
Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny

Do jakiego wieku można otrzymać kredyt hipoteczny?

Przejdźmy więc do konkretów. Prawo nie reguluje konkretnie maksymalnego wieku kredytobiorcy. Wszystko zależy więc od banku. Większość z nich przyjmuje, że aby zaciągnąć takie zobowiązanie, w momencie terminowej spłaty ostatniej raty kredytu nie możemy przekroczyć wieku emerytalnego. Oczywiście, bank nie jest w stanie ocenić na tym etapie, czy na emeryturze będziemy pracować albo czy nie utracimy możliwości dochodu wcześniej. Jakieś kryteria trzeba było więc przyjąć.

Jednak nie każda placówka bankowa ma takie same zasady. Jeśli w jednym banku zderzymy się ze ścianą, nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać poradę w innym. Niektóre banki pozwalają nawet, by kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty miał nawet 80 lat.

Kredyt hipoteczny w późniejszym wieku

Czy w praktyce oznacza to, że po czterdziestce nie mamy szans na uzyskanie kredytu hipotecznego? Nie jest to do końca prawda. Możemy sobie poradzić na różne sposoby. Jednym z nich jest skrócenie okresu kredytowania. Niesie to za sobą oczywiście wyższą ratę, ale czasem jest to jedyne wyjście. Jeżeli bowiem weźmiemy kredyt hipoteczny w wieku 40 lat na okres 40 lat, to w momencie spłaty już od ponad dekady będziemy na emeryturze. Jeśli natomiast w tym samym wieku weźmiemy kredyt na dwadzieścia lat, płacąc ostatnią ratę wciąż najprawdopodobniej będziemy pracować.

Inne sposoby, by wziąć kredyt hipoteczny w późniejszym wieku, jest wzięcie go wspólnie z młodą osobą. Musimy jednak mieć do tego kogoś bliskiego w odpowiednim wieku, kogoś, komu ufamy i kto ufa nam. W takich sytuacjach bardzo przydatny jest również wkład własny. Jako że pracujemy już od wielu lat, prawdopodobnie mamy większe od osoby młodej oszczędności, które mogą nam się przysłużyć.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny
Do jakiego wieku kredyt hipoteczny

Do ilu lat można zaciągnąć kredyt hipoteczny? Ubezpieczenie

Jeśli nie mamy dużego wkładu własnego ani bliskiej osoby w młodszym wieku, a nasze dochody nie pozwalają na skrócenie okresu kredytowania, wciąż nie jesteśmy na straconej pozycji. Kolejnym sposobem, by wziąć kredyt hipoteczny w starszym wieku, na przykład po czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce, jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z cesją na bank. W takim przypadku bank nie martwi się, czy uda nam się spłacić całe zobowiązanie, bo w razie naszej śmierci czy innej kryzysowej sytuacji, zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe. To dodatkowy koszt, ale ratuje nas, gdy nie ma innego wyjścia.

Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Podsumowanie

Jak widzicie, odpowiedź na pytanie, do jakiego wieku można dostać kredyt hipoteczny nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Warto jednak się nad tym zastanowić, nim podejmiemy różne decyzje życiowe. Ważne, by decyzja o tak dużym zobowiązaniu finansowym była przemyślana i byśmy wzięli pod uwagę wszystkie, nawet nieprzyjemne sytuacje, które mogą się wydarzyć po drodze.

A co Wy o tym sądzicie? Do kiedy w Waszym banku można wziąć kredyt hipoteczny? Czekamy na Wasze opinie i przemyślenia!

Dodaj opinie na forum