Kredyt hipoteczny dla seniora

Kredyt hipoteczny dla seniora to dość niepopularny pomysł – większość osób w podeszłym wieku ma już ustabilizowane życie i podobne zobowiązania za sobą. Z drugiej strony, życiowa stabilność oraz stałość może być dla kredytodawcy bardzo dużym atutem przy ocenianiu zdolności kredytowej. Nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń – również tym o własnym lokum. Przygotowaliśmy więc dla Was poradnik, w którym podpowiadamy, jak uzyskać kredyt hipoteczny dla seniora i jak się to właściwie odbywa.

Zapraszamy.

Kredyt hipoteczny dla seniora Ranking
Jaki Kredyt hipoteczny dla seniora?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest kredyt hipoteczny dla seniora?

Choć kredyt hipoteczny dla seniora z pozoru przypomina zwykłą pożyczkę, istnieją jednak istotne różnice. Oczywiście, kwota zależy od naszych potrzeb, ale z reguły jest ona znacznie większa od pozostałych kredytów. Co za tym idzie – jest to zobowiązanie nawet na kilkanaście, kilkadziesiąt lat, raty rozkładają się na długi okres.

Jednak to wcale nie są główne różnice. Najważniejsza kwestia, która wyróżnia kredyt hipoteczny dla seniora (i każdego innego kredytobiorcy) to zabezpieczenie. Jest nim hipoteka, która w dużym uproszczeniu sprowadza się do tego, że w razie braku spłaty kolejnych rat, przenosimy prawo własności do nieruchomości na bank. Takie zobowiązania zostają najczęściej wpisane do księgi wieczystej. Na dodatek, biorąc kredyt hipoteczny dla emeryta, musimy udokumentować cel, najczęściej mieszkaniowy, lecz nie tylko.

Zobacz też: Ile trzeba mieć wkładu własnego do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny dla seniora
Kredyt hipoteczny dla seniora / Ranking najlepszych

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny dla seniora?

Okazuje się, że każdy bank ma swoje ustalenia co do wieku kredytobiorcy. W niektórych bankach górna granica wieku jest ustalona na 65 lat, w innych na 70 czy nawet 80 lat. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy to naszego wieku nie w chwili brania kredytu, ale w momencie terminowej spłaty ostatniej raty. W rzeczywistości te widełki wieku są więc niższe, jednak warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny dla seniora jest możliwy.

Skąd takie ograniczenia? Każdy kredytodawca chce mieć pewność, że kredytobiorca zdoła spłacić wszystkie raty zobowiązania. Z jednej strony, osoba w podeszłym wieku prędzej czy później przejdzie na emeryturę, co oznacza zmniejszenie dochodów. Może więc nie podołać spłacie wysokich rat. Druga kwestia to długość życia. Chociaż śmierć przydarza się w każdej grupie wiekowej, wraz z zaawansowanym wiekiem jej prawdopodobieństwo wzrasta. Wtedy zaś nasze zobowiązanie dziedziczą bliscy, ale zazwyczaj robi się przy tym spore zamieszanie, które generuje opóźnienia.

Sprawdź też: Kredyt hipoteczny dla emeryta.

Jaki Kredyt hipoteczny dla seniora
Jaki Kredyt hipoteczny dla seniora wybrać?

Kredyt hipoteczny dla seniora – na ile lat?

Warunki, na jakie zostanie nam udzielony kredyt hipoteczny dla seniora, zależą przede wszystkim od banku. Każdy kredytodawca ma swoje algorytmy do obliczania zdolności kredytowej i może nam zaoferować nieco inną umowę. Wiele osób zastanawia się, na ile rat możliwe jest rozłożenie kredytu, jeśli jesteśmy w zaawansowanym wieku. W końcu – przy tej samej kwocie, więcej rat oznacza mniejszą kwotę do spłaty w skali miesiąca, dzięki czemu łatwiej udźwignąć takie zobowiązanie finansowe.

W praktyce jest tak, że bank nie może udzielić kredytu hipotecznego na dłużej, niż jest to określone przez limit wiekowy. Jeśli wybierzemy kredytodawcę, który pozwala na kredyt hipoteczny dla seniora do wieku 65 lat, to mając lat 60, będziemy mogli rozłożyć zobowiązanie tylko na 60 rat, czyli 5 lat. Jednak jeśli wybierzemy bank z limitem wieku do 80 lat, to kredyt hipoteczny dla seniora będziemy mogli wziąć maksymalnie na 20 lat, czyli 240 rat. Przy tej samej kwocie kredytu, różnice w wysokości rat są znaczne i dużo łatwiej udźwignąć je nawet na emeryturze.

Zobacz też: Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Kwota kredytu hipotecznego dla seniora

Kolejna kwestia ważna przy rozmowie o kredycie hipotecznym dla seniora, to kwota, jaką możemy uzyskać. Z racji tego, że nasze dochody wraz z wiekiem często maleją, a czas kredytowania się skraca, raczej nie możemy liczyć na takie kwoty, jak młode osoby. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do około 150 tysięcy, choć wszystko zależy oczywiście od naszych możliwości zarobkowych oraz celu, który chcemy zrealizować dzięki tym pieniądzom.

Wkład własny kredytu hipotecznego dla seniora

Jedną z zalet kredytu hipotecznego dla seniora jest fakt, że biorą go zazwyczaj osoby o ustabilizowanym życiu, z dość dużymi oszczędnościami. Dzięki temu stać nas na wysoki wkład własny. Według przepisów powinien on wynosić 20%, w szczególnych sytuacjach 10%, jednak osoba starsza często zgromadziła o wiele większy kapitał i jest w stanie wnieść nawet 50-80% wkładu własnego. Po pierwsze, obniża to wnioskowaną kwotę, co zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania kredytu. Po drugie, mamy wtedy do spłacenia znacznie mniej odsetek i kosztów uzyskania kredytu. Po trzecie zaś, wysoki wkład własny udowadnia, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, oszczędnymi. Zwiększa to naszą zdolność kredytową i sprawia, że w oczach banku jesteśmy dobrymi klientami do kredytu hipotecznego dla seniora.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego dla seniora

Bank chce mieć pewność, że kredyt hipoteczny dla seniora zostanie spłacony w całości i w terminie, ponieważ tylko to daje mu gwarancję zysku. To właśnie dlatego niektóre banki unikają kredytów hipotecznych dla seniorów. Możemy jednak zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania takiej pomocy, wykupując odpowiednie ubezpieczenie na życie. Dodaje to nieco kosztów, jednak daje gwarancję, że w razie naszej śmierci ubezpieczyciel pokryje pozostałą do spłaty kwotę w całości. To korzyść zarówno z perspektywy banku, jak i naszych spadkobierców.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku?

Najlepszy Kredyt hipoteczny dla seniora
Najlepszy Kredyt hipoteczny dla seniora

Jak otrzymać kredyt hipoteczny dla seniora?

Co można zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania kredytu hipotecznego dla seniora? Jak już wspomnieliśmy, jedną z metod jest wysoki wkład własny, a także ubezpieczenie na życie. Jednak istnieją też inne drogi. Po pierwsze, wyższą kwotę kredytu może otrzymać osoba starsza, która poza emeryturą posiada też inne źródło dochodu, na przykład dorabia sobie zawodowo, prowadzi własny biznes czy wynajmuje inne swoje mieszkanie.

Drugą metodą, by zwiększyć otrzymaną kwotę i okres kredytowania, jest bliska osoba, która weźmie kredyt razem z nami. Dziecko, wnuk – ktoś zaufany, kto w razie problemów nie pozostawi nas na lodzie. Chociaż to duże zobowiązanie, z pewnością nasi spadkobiercy będą zainteresowani, byśmy wzięli kredyt hipoteczny dla seniora, gdyż w ten sposób powiększamy zostawiany im majątek. Mogą nam w tym pomóc.

Kredyt hipoteczny dla seniora – podsumowanie

Chociaż przeprowadzka do nowego lokum kojarzy nam się raczej z młodszym wiekiem, kredyt hipoteczny dla seniora też jest możliwy i pozwoli zrealizować marzenia. Możemy przeznaczyć go na kupno mieszkania czy domu z rynku pierwotnego lub wtórnego, na budowę, a nawet na remont dotychczasowego miejsca zamieszkania. Doradca kredytowy w wybranym banku z pewnością doradzi nam, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego dla seniora oraz jakie mamy możliwości.

Kredyt hipoteczny dla seniora / Ranking najlepszych

Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych dla seniora:

Dodaj opinie na forum