Kredyt hipoteczny dla emeryta

Kredyt hipoteczny dla emeryta to niepopularna decyzja, na którą jednak czasem musimy się zdecydować. Wiele osób, całkiem niesłusznie, uważa, że uzyskanie pozytywnej decyzji w takim przypadku jest niemożliwe. Tymczasem zarówno przepisy dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, jak i praktyka okazują się zupełnie inne! Przygotowaliśmy więc poradnik, w którym podpowiadamy, jak uzyskać kredyt hipoteczny dla emeryta oraz jakich warunków musimy dopełnić. Mamy nadzieję, że z informacjami, które dla Was zebraliśmy, kolejne kroki do celu będą o wiele łatwiejsze.

Kredyt hipoteczny dla emeryta Ranking
Jaki Kredyt hipoteczny dla emeryta?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest kredyt hipoteczny dla emeryta?

Zanim wdamy się w szczegóły, warto zacząć od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Kredyt hipoteczny dla emeryta to usługa bankowa, która polega na pożyczeniu dużej kwoty pieniędzy i spłacaniu jej w ratach. To, co jest charakterystyczne dla tego typu kredytu, to hipoteka, czyli zabezpieczenie na nieruchomości. W razie niespłacenia kredytu w terminie, bank ma możliwość odzyskać zobowiązanie poprzez zajęcie działki, domu czy mieszkania. Kolejna sprawa charakterystyczna dla kredytu hipotecznego dla emeryta to konieczność udowodnienia celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze.

Zobacz też: Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny dla emeryta
Kredyt hipoteczny dla emeryta / W jakim banku? Jakie oprocentowanie i warunki? Opinie i ranking

Czy emeryt dostanie kredyt hipoteczny?

Najczęściej kredyt hipoteczny kojarzy nam się z młodymi osobami, które na przykład dopiero co założyły rodzinę i chcą przenieść się do własnego lokum, a nie mają na nie funduszy. To całkiem słuszne założenie, ponieważ banki często wymagają, by terminowe spłacenie ostatniej raty przypadało przed przejściem na emeryturę. Jednak nie oznacza to, że w temacie kredytu hipotecznego dla emeryta jesteśmy bez szans. Pamiętajmy, że emerytura to również dochód, i to bardzo stabilny – w jego przypadku trudno mówić o utracie. Niektóre banki pozwalają więc na to, by kredyt hipoteczny dla emeryta brały osoby przed 65, 70, a nawet 80 rokiem życia.

Jaki Kredyt hipoteczny dla emeryta
Jaki Kredyt hipoteczny dla emeryta wybrać? Opinie i ranking

Kwota kredytu hipotecznego dla emeryta i czas kredytowania

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny dla emeryta nie będzie aż tak wysoki, jak w przypadku osoby młodej, a raty nie rozłożą się na kilkadziesiąt lat. Mimo wszystko, bank chciałby, aby zobowiązanie zostało spłacone, tymczasem wraz z wiekiem wzrasta ryzyko śmierci. Dlatego zazwyczaj kredyt hipoteczny dla emeryta opiewa na niską – w porównaniu do kredytów dla młodych – kwotę, najczęściej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest też rozłożony na mniejszą ilość rat, by został szybciej spłacony. To wszystko sprawia, że nawet starsza osoba powinna go spłacić przed własną śmiercią.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny – do jakiego wieku?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego dla emeryta

Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny w zaawansowanym wieku, pamiętajmy, że takie zobowiązania podlegają dziedziczeniu. Dlatego jeśli nasi krewni powołani do dziedziczenia nie odrzucą spadku, będą musieli spłacić to zobowiązanie. Jednak jest na to metoda – ubezpieczenie na życie. Jako uposażony musi zostać wskazany kredytodawca, a ubezpieczenie powinno opiewać na kwotę nie mniejszą od kwoty pozostałej do spłaty kredytu. Dzięki temu niezapłacone zobowiązanie pokryje ubezpieczyciel. Weźmy jednak pod uwagę, że im bardziej zaawansowany wiek, tym większe ryzyko w oczach ubezpieczyciela – dlatego składka z pewnością będzie wyższa, niż w przypadku osób młodych.

Cel kredytu hipotecznego dla emeryta

Zazwyczaj kredyt hipoteczny dla emeryta, jak i dla każdej innej osoby, kojarzy się przede wszystkim z zakupem własnego lokum. Owszem, to jeden z najpopularniejszych celów, jednak nie jedyny. Równie dobrze możemy w ten sposób sfinansować budowę domu, przybudówki, a nawet generalny remont dotychczas zajmowanego lokalu. Najważniejsze jest przedstawienie dokumentów, które udowodnią bankowi, że cel jest realny i rzeczywiście zostanie pokryty z kwoty kredytu.

Wkład własny w kredycie hipotecznym dla emeryta

W wielu sytuacjach okazuje się, że emeryt może uzyskać całkiem dobre warunki kredytu ze względu na wkład własny. W świetle prawa, kredyt hipoteczny dla emeryta wymaga co najmniej 20 procent wkładu własnego, choć w niektórych sytuacjach bank może zmniejszyć finansowanie ze strony klienta do 10 procent. Jednak w przypadku starszych osób, by okres kredytowania był krótszy, a rata możliwa do spłaty, wskazany jest duży wkład własny. Zdarza się, że ze względu na długi okres oszczędzania, emeryt jest w stanie pokryć nawet 70-80% inwestycji z wkładu własnego. W oczach banku jest to zdecydowanie duży plus.

Najlepszy Kredyt hipoteczny dla emeryta
Najlepszy Kredyt hipoteczny dla emeryta

Dokumenty do kredytu hipotecznego dla emeryta

Jakie wymagania formalne trzeba spełnić, by dostać kredyt hipoteczny dla emeryta? Wiele zależy od konkretnej placówki bankowej, gdyż każda ma swoje wymagania. Przede wszystkim, trzeba udowodnić cel kredytu. Jak? To już zależy od konkretnej sytuacji, doradca z pewnością wskaże nam odpowiednie dokumenty, takie jak na przykład umowa przedwstępna, plan budowy/remontu, pozwolenie na budowę i inne. Druga sprawa to udowodnienie swojej wiarygodności w oczach kredytodawcy.

W tym celu, by dostać kredyt hipoteczny dla emeryta, trzeba przedstawić takie dokumenty, jak odcinek ostatniej emerytury oraz ostatnia decyzja o waloryzacji świadczenia. Dużym atutem może być także praca dodatkowa, której kredytobiorca podejmuje się podczas trwania emerytury. Zwiększa ona bowiem prawdopodobieństwo, że będzie w stanie terminowo płacić raty kredytu.

Kredyt hipoteczny dla emeryta a zdolność kredytowa

Jak widzicie, wszystkie formalności i zagadnienia sprowadzają się do jednego – by udowodnić swoją zdolność kredytową i fakt, że nawet na emeryturze będziemy w stanie spłacić zobowiązanie do ostatniej raty. Prawdopodobieństwo otrzymania takiego kredytu wzrasta więc, kiedy mamy wysokie świadczenie emerytalne, jak również pracę dodatkową – bank przyjmuje bowiem, że na utrzymanie się każda osoba potrzebuje około 1200-1500 zł, nasze zarobki powinny więc przekraczać sumę tej kwoty i raty kredytu. Kolejny sposób na zwiększenie zdolności kredytowej to wzięcie kredytu wraz z młodszą osobą. Jeśli mamy kogoś bliskiego, zaufanego, w młodszym wieku, możemy wziąć kredyt wspólnie. Wtedy zapewne otrzymamy większą kwotę, która zostanie rozłożona na dłuższy okres kredytowania.

Kredyt hipoteczny dla emeryta – podsumowanie

Jak widzicie, marzenia nie kończą się wraz z przejściem na emeryturę. Nieważne, czy marzycie o nowym lokum dla siebie, czy myślicie o tym, by zostawić coś po sobie w spadku – macie realne szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego dla emeryta. Co więcej, starsza osoba jest w oczach banku dość wiarygodną osobą, ponieważ posiada stałe, zagwarantowane dochody oraz ustabilizowaną sytuację życiową. Na największe kwoty i długi okres kredytowania mogą liczyć osoby, które w młodym wieku przeszły na emeryturę – na przykład wojskowi, policjanci. Pozostali emeryci muszą się niestety liczyć z tym, że ich kredyt hipoteczny dla emeryta nie zostanie rozłożony na kilkadziesiąt lat, lecz znacznie krótszy okres, przez co kwota może być mniejsza. Jednak jeśli dodatkowo mamy oszczędności i duży wkład własny, zakup własnego lokum lub remont dotychczasowego są całkowicie realne.

Kredyt hipoteczny dla emeryta / Ranking najlepszych

Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych dla emeryta:

Dodaj opinie na forum