Wielu z nas boryka się dziś ze spłatą zawyżonych rat kredytów we frankach szwajcarskich. Wysokość naszych dzisiejszych zobowiązań wobec banków znacznie przewyższa te, jakich spodziewaliśmy się kilka lat temu, zaciągając kredyty. Spowodował to dramatyczny wzrost kursu franka. Na wiele lat zostaliśmy niewolnikami finansowymi. Winą za taki stan rzeczy obarcza się nas, „naiwnych” kredytobiorców, którzy nie czytają umów. Być może część winy jest po naszej stronie (o ile winą może być to, że nie jesteśmy specami od syntetycznych instrumentów finansowych). Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa przede wszystkim na niektórych bankach – tych, które udzielając kredytów walutowych stosowały agresywne praktyki niezgodne z MIFID-em, Regulacją S oraz innymi przepisami chroniącymi słabszych uczestników obrotu gospodarczego.

W różnych miejscach Polski „frankowi” kredytobiorcy zaczynają protestować przeciw nieuczciwym praktykom banków. Obywatele krajów południa Europy upomnieli się już o swoje prawa i wygrywają w sądach powszechnych. Fundacja „Jesteśmy Zmianą” włącza się w te międzynarodowe protesty, zmierzające do wyegzekwowania sprawiedliwości społecznej. Chcemy doprowadzić do precedensu prawnego i udowodnić nieuczciwość praktyk najbardziej agresywnych banków działających na polskim rynku. Zamierzamy stworzyć finansowo-prawną bazę wiedzy i konkretnych rozwiązań, z której będą mogli korzystać „frankowi” kredytobiorcy pozywający banki.

Działamy na zasadach pro publico bono. Aby podejmowane przez nas kroki były skuteczne, chcemy zebrać jak największą liczbę osób, które zainteresują się naszą akcją i poprą ją. Zglobalizowany świat to pole siłowe różnych grup interesów. Aby w tym polu siłowym wyegzekwować nasze prawa, musimy skoncentrować energię na wspólnym działaniu. Nie liczmy na polityków. Nieetycznych banków nie przywoła do porządku jeden proces sądowy. Banki w obecnym kształcie to superinteligentne maszyny do generowania zysku netto przy minimalizacji własnego ryzyka. Są bardzo skuteczne w przerzucaniu ryzyka na otoczenie społeczne i gospodarcze. Im więcej osób włączy się w nasze działania, tym większą mamy szansę na wyegzekwowanie sprawiedliwości.

Wkrótce opublikujemy pierwsze materiały wideo wyjaśniające poszkodowanym, jakich argumentów można użyć, aby się obronić w sadzie. Najbardziej pazerne banki popełniły błędy, które można wykorzystać.

Działamy w porozumieniu ze Stowarzyszeniem PRO FUTURIS.

Osoby zainteresowane włączeniem się w akcję pozywania banków za nieuczciwe praktyki kredytowe zapraszamy do kontaktu mailowego (kontakt@jestesmyzmiana.pl).

 

Dowiedz się więcej — media o działaniach przeciw bankom:

Stowarzyszenie PRO FUTURIS walczy o umorzenie kredytów we frankach

Będą kolejne pozwy za kredyty we frankach

Frankowicze kontra pazerne banki

Kredyty we frankach — projekt ustawy PiS (wywiad z poseł Beatą Szydło)

Sąd nt. opcji walutowych

Sąd Najwyższy o umowach opcji walutowej

 

Stowarzyszenie PRO FUTURIS — komentarz do wywiadu: Pro Futuris: rozwiązanie 40/60,o którym mówi pani poseł jest krokiem w dobrym kierunku, jednak nie sądzimy, by banki zgodziły się na to bez mocnych argumentów. W tej chwili szykuje się około 100 pozwów indywidualnych i kilka zbiorowych. Dopiero kiedy dotrą do Sądu Najwyższego i zostaną tam połączone, mamy szanse na zmuszenie prezesów banków do refleksji. Naszym zdaniem, tylko przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu jest propozycją do przyjęcia. Nie interesuje nas los «biednych» banków, którzy już dawno
mogliby nam pomóc nieco uszczuplając tylko miliardowe zyski. Interesuje nas los nas samych i naszych ludzi. Zwyciężymy!

 

Dokumenty prawne:

Orzeczenie_Sadu_Pierwszej_Instancji_nr_4_w_Barcelonie

Tekst projektu nowej Dyrektywy UE regulującej relacje klient kredytobiorca-banki