Pozwolę sobie na posłużenie się przykładem: 

Polski przedsiębiorca produkuje małe, drewniane koniki, które sprzedaje po 1 zł. Jego pracownik za jednego konika otrzymuje 0,8 zł. Miesięcznie jeden pracownik wytwarza 5 000 koników, zatem zarabia 4 tys. miesięcznie. Równocześnie hinduski przedsiębiorca produkuje małe, drewniane słonie, które sprzedaje po 1 rupię. Pracownik za jednego słonia otrzymuje 0,8 rupii, ale wytwarza ich tylko 2,5 tys. sztuk. Wynagrodzenie pracownika wynosi 2000 rupii miesięcznie.

Inne warunki

Siła nabywcza walut w rodzimym kraju jest podobna. Za 100 zł w Polsce można nabyć tyle samo dóbr, co za 100 rupii w Indiach, zatem stopa życiowa Hindusa jest dwukrotnie niższa niż Polaka (Polak zarabia 4 tys. złotych, Hindus 2 tys. rupii).

Kurs walutowy to:

1 zł = 20 rupii

Polak chce wzbogacić ofertę towarową i kupuje u Hindusa 20 sztuk słoni.
20 szt. x 1 rupia = 20 rupii = 1 zł,
zatem 20 słoni kupuje za 1 zł.

Hindus otrzymał rupie i także chce wzbogacić swoją ofertę. Otrzymane 20 rupii zamienia na 1 zł. Otrzymuje 1 zł, za który nabywa jednego konika. Z powodu kursu walut wymieniono jednego konika na 20 sztuk słoników.

Jak może wyglądać ciąg dalszy?
Polak przenosi firmę do Indii. Za produkcję jednego konika płaci 0,4 rupii tj. 4 grosze polskie. Jaki ma zysk sprzedając te koniki w Polsce? Jakie są inne skutki jego decyzji?
Jego polscy pracownicy tracą zatrudnienie. Czy podjął racjonalną decyzję? Z jego punktu widzenia decyzja była słuszna, ale czy była słuszna z narodowego punktu widzenia?

Polak produkując w Indiach obniża cenę jednego konika do 0,8 zł i wypiera z polskiego runku całą konkurencję.

Drogi czytelniku, spróbuj przeanalizować tę sytuację na przykładzie polskiego węgla. Samorządy postępując racjonalnie z ich punktu widzenia, nabywają tani (i gorszy) węgiel z Rosji – pozbywając pracy naszych górników. Niska cena węgla z importu jest skutkiem niewłaściwej wyceny walut.

Uwagi końcowe

Dlaczego Detroit jest miastem umarłym? Cała produkcja przeniosła się najpierw do Chin, a obecnie do Wietnamu.

Arbitralnie ustalanie kursów walut w całkowitym oderwaniu od ich siły nabywczej powoduje:
– nieprawdopodobne zyski wielkich korporacji,
– wysokie ceny produktów importowanych w krajach biednych,
– bardzo niskie ceny produktów importowanych w krajach bogatych.

Ile ton bananów trzeba wymienić na jeden traktor?