Często mają świetnych pracowników, których nie chcą stracić, dobry sprzęt i perspektywy niezłych kontraktów. Oraz brak regularnych wpływów z faktur. Banki nie chcą już udzielać im kredytów. A przedsiębiorcy wiedzą, że ich pracownicy muszą przecież utrzymać z czegoś rodziny.

Co może zrobić właściciel takiej firmy?

Weźmy na przykład branżę budowlaną. Rozwiązanie pewnego przedsiębiorcy-budowlańca przedstawię w kilku krokach.

„Krok pierwszy. Nienaruszalna zasada: pracownik musi dostać terminowo wypłatę odpowiedniej wysokości. Sprzedałem samochód. Wystarczyło mi tylko na wypłaty. Zabrakło na ZUS i podatki.
Krok drugi: Wstrzymałem wypłaty wynagrodzeń. Listy płac zostały sporządzone, ale zamiast wypłat pracownicy dostali pożyczki w wysokości wynagrodzenia netto.
Krok trzeci: nie ma wypłat, zatem nie powstał ani obowiązek opłacenia podatku od wynagrodzeń (PIT-4), ani zobowiązanie w stosunku do ZUS.
Krok czwarty: pracownicy podpisali umowy, z których wynika, że udzieliłem im pożyczek. Wiedzą, że nie zażądam zwrotu tych pożyczek, ponieważ jestem im winien zaległe wynagrodzenia.
Krok piąty: tak się bawię do czasu, gdy kontrahent wreszcie zapłaci. Wtedy uruchamiam listy płac, a pracownicy podpisują odbiór wynagrodzeń na listach płac z datą bieżącą.
Krok szósty: niszczę lub oddaję pracownikom umowy pożyczek. Reguluję podatki (Pit-4) i ZUS-y bez odsetek, ponieważ obowiązki w tym zakresie powstają w momencie wypłaty.”

Co zrobi przedsiębiorca, jeśli kontrahent zbankrutował i nigdy nie zapłaci?

Wtedy nasz budowlaniec także będzie musiał ogłosić upadłość. Zaległe wynagrodzenia pracownikom wypłaci syndyk lub Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych (GFŚP). Ponieważ w księgach będą uwidocznione pożyczki udzielone pracownikom, z otrzymanych kwot pracownicy zwrócą firmie te pożyczki, czyli kwoty netto wynagrodzeń.

Przedsiębiorca może jeszcze korzystać z całkiem innych udogodnień. Jeżeli, powiedzmy, odmówiono mu faktoringu, i tak będzie mógł regulować wszystkie zobowiązania wobec swoich dostawców. Takim udogodnieniem jest na przykład platforma wymiany towarów i usług.