Dziś stało się coś wyjątkowego. Usłyszałeś/przeczytałeś/obejrzałeś coś, co utwierdziło cię w podejrzeniach, że siedzisz w jakimś matriksie. Już wiesz: jesteś bateryjką – niewolnikiem uwikłanym w systemową sieć. Co dalej?

Nie, to nie może być prawda!

Najpierw jest szok, pytasz się po setki razy: „czy to wszystko prawda?”. Potem czujesz gniew i bunt. Chcesz krzyczeć o tym całemu światu. Tylko nikt nie chce Cię słuchać. Więc przychodzi bezsilność. I kolejne pytanie: „co ja mogę na to poradzić?”.

Możesz, i to całkiem sporo. Możesz od dziś, od zaraz uświadomić sobie prawo wyboru między Starym Światem i Nowym  Światem. Bo tego Nowego jest wokół nas coraz więcej, wystarczy zajrzeć na tę stronę. Ale możesz też stąpać na co dzień już po tym Nowym Świecie i porzucić nawyki zasilania energią starych struktur. Rozważ, co następuje i… zrób to:

 1. Przenieś konto do lokalnego banku. Nie podpowiem ci do jakiego, ważne, by działał lokalnie i nie był częścią wielkiej monopolistycznej korporacji.
 2. Kupuj:
 • w osiedlowym sklepie, tyle na ile tylko cię stać – przestaniesz karmić wielkie sieci, które grają nie fair.
 •  polskie produkty, także spożywcze. Pamiętaj, że to co importowane (zwłaszcza owoce i warzywa zimą) jest również zatrute konserwantami, by mogło przetrwać długą podróż.
 •  jajka „zerówki” a najlepiej z gospodarstwa rolnego – są zdrowsze, bardziej etyczne. Popytaj znajomych – na pewno ktoś ma do takich jajek dostęp.
 • polskie kosmetyki, żaden z polskich producentów kosmetyków nie jest korporacją, a kasa, którą wydasz w większości zostanie u nas w obiegu (jeżeli pieniędzy w obiegu jest zbyt mało, to gospodarka się kurczy, zaczyna się recesja, rośnie bezrobocie i bieda).
 1. Płać gotówką – trudniej ją wyśledzić, a jest coraz więcej ciekawskich oczu, a ponadto bankierzy nie będą mieli dodatkowej kasy z tytułu obsługi terminali (ok. 3% od każdej transakcji – to wielkie obciążenie dla małego sklepikarza!).
 2. Ogranicz:
 • użycie leków do koniecznego minimum – większość z nich jest produkowane przez monopolistyczne koncerny farmaceutyczne.
 • użycie benzyny. To ważne byśmy byli, jako społeczeństwo, możliwie najmniej zależni od obcych źródeł energii.
 • używanie telewizora. Przerzuć się na Internet, który daje większą wolność poglądów  i mniej ogłupia.
 • zużycie chemii – nie napędzaj obcych korporacji, które wyprowadzają pieniądze z polskiej gospodarki do swoich krajów macierzystych (skutki: patrz punkt wyżej).
 1. Gdy wymieniasz auto – kup jak najmniejsze, gdy już kupiłeś, dbaj o nie – niech Ci służy jak najdłużej – wbrew reklamom, wbrew modom.
 2. Nie daj się indoktrynować, czytaj i słuchaj niezależnych mediów.
 3. Otwórz się na nowe technologie wprowadzane tylnymi drzwiami (niereklamowane), np. kule do prania zmiękczające wodę, ściereczki z mikrofibry.
 4. Używaj otwartego oprogramowania. Nie kupuj do domu pakietu MS Office. Ściągnij Open Office za darmo!
 5. Nie ufaj reklamie. Nigdy.
 6. Nie graj w Totolotka (napędzasz kasę fiskusowi, a ta służy do płacenia narzuconych nam długów bankierom i rynkom finansowym).
 7. Testuj skuteczność alternatywnych sposobów leczenia i utrzymywania czystości.
 8. Kontestuj produkty globalne. Raz w tygodniu nie kupuj i nie jedz niczego wytworzonego przez korporacje (choćby to była tylko coca-cola).
 9. Poszukaj dobrej muzyki, którą możesz kupić bezpośrednio od artystów, bez pośrednictwa przemysłu muzycznego.
 10. Twórz fajne rzeczy (pisz, fotografuj, maluj, komponuj) i udostępniaj na licencji Creative Commons.
 11. Bądź przeciw ostrym regulacjom dotyczącym patentów i praw autorskich. Patenty w przeważającej większości są w rękach korporacji, dotyczą wielu aspektów życia – od leków, poprzez nowoczesne technologie, części zamienne, aż do genomu roślin i zwierząt. To podstawa do tworzenia skonsolidowanych monopoli.
 12. Pamiętaj, że nie ma kreacji bez inspiracji. Niczego nie wymyślamy sami!
 13. Domagaj się jawności, np. zarobków prezesów banków, działalności lobbingu w Polsce, rozpraw sądowych.
 14. Poszukaj i obejrzyj w Internecie filmy o Nikoli Tesli.
 15. Edukuj dzieci z poszanowaniem człowieczeństwa, oszczędź im wyścigu szczurów.
 16. Zmniejsz swoją zależność od systemu. Jeśli mieszkasz w domu, pomyśl chociażby o własnej studni i własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli w bloku – zaplanuj, jak wybudować najbardziej energooszczędny i samowystarczalny dom najmniejszym kosztem. Niech to stanie się twoim hobby.
 17. Zweryfikuj swój stosunek do autorytetówi i nie powtarzaj bezrefleksyjnietego, co usłyszysz
 18. Poszerzaj swoją świadomość i staraj się wyjść poza pudełko.

To lista pierwszych kroków. Na pewno można ją rozbudować. Trochę w tym na Ciebie liczymy. Jak znajdziesz kolejną ścieżkę, która prowadzi do Nowego i przestaje zasilać Stary, to napisz nam o tym – dopiszemy go do listy. A przede wszystkim wybierz z niej to, co Cię przekonuje i wprowadź to w życie. W swoje życie. I możesz to zrobić od TERAZ.

Na podstawie: „Obalanie systemu” – podręcznik dla początkujących – Głos Ulicy