Każdy wie czym jest struktura piramidowa, taka jak „łańcuszek Św. Antoniego”. Tym, którzy tego systemu nie znają przypomnę.

Dostajesz pocztą modlitwę do Św. Antoniego i pod groźbą piekła i wszelkich innych nieszczęść musisz ją wysłać do pięciu osób z tymi samymi ostrzeżeniami.

Zauważ, że liczba otrzymujących list rośnie według schematu:

1

Po dziesiątym stopniu modli się cała Polska.

Taka piramida, tyle, że finansowa i wysyłana do dziesięciu osób wygląda tak:

Dostajesz korespondencję: „Posyłam Ci listę pięciu osób – pierwszej na liście prześlij 100 zł. Sporządź nowe listy i wyślij do dziesięciu znajomych. Na nowych listach pomiń pierwsze nazwisko i dopisz swoje na końcu.

Za dwa tygodnie otrzymasz 100.000 zł.”

Poniższy schemat pokazuje strukturę piramidy, dla uproszczenia przyjęłam, że korespondencję wysyła się do dwóch osób, a lista nazwisk ograniczona jest do czterech osób.

3

Pierwsza piramida, zaznaczona na schemacie linią czarną, daje osobie na szczycie piramidy osiem kontaktów. Druga piramida, zaznaczona na schemacie linią fioletową daje osobie na szczycie piramidy osiem kontaktów itd.

Spróbuj Czytelniku narysować piramidę z inną ilością korespondentów np. dziesięcioma. Liczbowo przedstawiałoby się to tak:

2

Oczywiście wszyscy znamy system piramidowy z praktyki. Tak działa plotka czy poczta pantoflowa. W taki sposób szerzy się dezinformacja i oszczerstwo. Tak działa również OFE.

Na szczycie piramidy OFE w Europie stoją Niemcy. Na ich „stare” emerytury, których zazdrości im świat, składały się odsetki płacone przez zadłużające się w OFE kraje, czyli podatnicy biedniejszych państw. Dopóki OFE znajdują podmioty, którym można pożyczać, głównie rządy krajów rozwijających się – odsetki bogacą przyszłych emerytów. Obecnie, kiedy zdolność kredytowa rządów, przedsiębiorstw i ludności spadła prawie do zera, i pieniądze przestaną się mnożyć (z odsetek) wypłaty przyszłych emerytur z tego źródła są zagrożone.

Podstawa piramidy objęła swoim zasięgiem wszystkie możliwe źródła zasilania.